Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, zgodnie z danymi USDA (za Foodnews) produkcja wiśni w Stanach Zjednoczonych w 2013 roku wzrosła aż o 245% do 249 mln funtów (133,3 tys. t.). Wynikało to przede wszystkim z poprawy warunków do uprawy w tym kraju, zwłaszcza w porównaniu do wyjątkowo niekorzystnych w 2012 roku.
W największym stopniu wpływ miała na to poprawa warunków plonowania drzew w stanie Michigan (który w 2012 roku, z powodu mrozów odnotował wyjątkowo niskie zbiory). Z tego powodu zapotrzebowanie na mrożone wiśnie z rynków zewnętrznych zdecydowanie się zmniejszyło skutkując znacznym spadkiem importu mrożonych wiśni z Unii Europejskiej. Zgodnie z danymi Eurostatu w 2013 ukształtował się on na poziomie zaledwie 500 ton i był o 30-krotnie niższy w porównaniu do 2012 roku. Spadek eksportu w znacznym stopniu dotknął Polskę, która łącznie w 2013 roku (do krajów Unii i poza nią) wyeksportowała 64 tys. t mrożonych wiśni, czyli o 28% mniej niż w 2012 roku. Jeśli chodzi o eksport z Serbii do Unii Europejskiej, w analogicznym okresie zwiększył się o 27% do 29 tys. t.
Co więcej, w 2013 roku relatywnie wysoka była produkcja wiśni w Polsce oraz Serbii, co przy słabszym zapotrzebowaniu na rynkach zewnętrznych przełożyło się na znaczny wzrost podaży na rynku europejskim. Obecnie (marzec 2014), zgodnie z Foodnews zapasy mrożonych wiśni w Unii Europejskiej są relatywnie wysokie (mówi się nawet o nadpodaży) co przy również słabym popycie na rynku wewnątrz unijnym wpływa niekorzystnie na kształtowanie się cen mrożonek z tych owoców. Dane Foodnews wskazują, że od kwietnia 2013 roku do marca 2014 r. cena kilograma mrożonych wiśni z Polski obniżyła się o ponad połowę z 2,00 do 0,95 euro. W nieco większym stosunku obniżyły się ceny mrożonych wiśni z Serbii (z 2,01 euro/kg do 0,95 euro/kg). Co prawda najsilniejszy spadek cen odnotowano po ubiegłorocznych (2013 r.) zbiorach, niemniej systematyczny ich spadek obserwowany był również w kolejnych miesiącach. Natomiast, jeśli chodzi o ceny mrożonych wiśni z Polski, notowany aktualnie poziom jest najniższym od ponad trzech lat.
Biorąc pod uwagę oczekiwania dotyczące kolejnych miesięcy, można oceniać, że pod wpływem aktualnych uwarunkowań popytowo-podażowych, niski poziom cen utrzymywał się będzie do momentu rozpoczęcia zbiorów w Europie. Eksperci Foodnews przewidują, że w przypadku "dobrych" tegorocznych (2014 r.) zbiorów wiśni w Serbii i w Polsce, spadek cen mrożonek może być kontynuowany. Niższe ceny mogą być decydującym czynnikiem, który działać może na spadki cen r/r wiśni w skupie do przetwórstwa. Cena wiśni świeżych w krajowym skupie do mrożenia w 2013 roku, według danych IERiGŻ-PIB, wyniosła 2,42 zł/kg i była o blisko 22% niższa w porównaniu do średniej ceny rok wcześniej.