Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła informację o realizacji ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego z uwzględnieniem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Przedstawiciel rządu poinformował posłów, że do końca 2005 r. zawarto ponad 300 tys. umów sprzedaży i umów dzierżawy, których przedmiotem były nieruchomości o powierzchni do 100 ha, na podstawie których udostępniono blisko 1,5 mln ha (ok. 4,7 ha na umowę). Szacuje się, że grunty te posłużyły w zdecydowanej większości tworzeniu i powiększaniu gospodarstw rodzinnych.
Od 2003 r. instrumentem umożliwiającym wzmocnienie aktywności Agencji Nieruchomości Rolnych w tym zakresie jest instytucja przetargów ograniczonych dla rolników powiększających gospodarstwa rodzinne. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego stworzyła możliwość wspierania przemian strukturalnych ziemi pochodzącej z obrotu prywatnego, określiła model gospodarstwa rodzinnego oraz wprowadziła uregulowania umożliwiające ograniczenie nadmiernej koncentracji własności nieruchomości rolnych. W dyskusji poruszono problem organizowana przez ANR przetargów ograniczonych. Do tej pory właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych uzyskiwali od stosownych organów poświadczenia oświadczeń o osobistym prowadzeniu gospodarstwa rolnego, co przy spełnieniu pozostałych warunków umożliwiało uczestnictwo w takim przetargu. Takie praktyki wzbudzają sprzeciw w środowiskach rolniczych.
W związku z tym Agencja zaproponowała zmiany w ww. ustawie prowadzące do eliminacji tego rodzaju zjawisk poprzez stworzenie jednolitych zasad postępowania w zakresie realizacji uprawnień do pierwokupu. Przyjęto zasadę niewykonywania uprawnień do pierwokupu lub wykupu w stosunku do nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 1 ha. Ma to na celu przede wszystkim usprawnienie obrotu niewielkimi nieruchomościami, które w rzeczywistości mają charakter budowlany lub rekreacyjny, a tylko ze względu na wygaśnięcie planu zagospodarowania przestrzennego podlegają rygorom ustawy.