Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

O handlu ziemią rolniczą

18 listopada 2004

W bardzo umiarkowany sposób korzysta z prawa pierwokupu ziemi Agencja Nieruchomości Rolnych. Przez półtora roku prawo to zastosowano zaledwie 80 razy kupując w ten sposób 1700 hektarów ziemi.

W prawo pierwokupu ziemi rolniczej Agencja Nieruchomości Rolnych została wyposażona w lipcu zeszłego roku. Ustawodawcy chodziło o to, aby państwo mogło kontrolować handel ziemią rolniczą.

Osoby zawierające umowy kupna-sprzedaży ziemi zostały zobowiązane do przekazywania umów przedwstępnych do Agencji. Jej urzędnicy mieli decydować czy dopuścić do transakcji czy skorzystać z prawa pierwokupu. Opinie ekspertów na temat ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego państwa już wtedy były jednoznaczne.

Od czasu uchwalenia ustawy do Agencji Nieruchomości Rolnych przesłano do zaopiniowania 80 tys. umów kupna-sprzedaży gruntów. Zaledwie w 80 przypadkach Agencja skorzystała ze swoich uprawnień i ziemię kupiła. W ten sposób do zasobu państwowego trafiło 1700 ha. Trafiło, ale na krótko, gdyż Agencja już odsprzedała tą ziemię dalej.

Nabywcami bardzo często są sąsiedzi tych rolników, w stosunku do których skorzystano z prawa pierwokupu. W ten sposób realizuje się cele ustawy, która ma przeciwdziałać nadmiernej koncentracji ziemi oraz wspomagać indywidualne gospodarstwa rodzinne. Tyle teorii, bo w praktyce sprawdzenie 80 tys. transakcji jest dla Agencji Nieruchomości Rolnych delikatnie mówiąc uciążliwe.

Stąd w Sejmie jest już nowelizacja ustawy, której celem jest wyłącznie z monitoringu Agencji Nieruchomości Rolnych tych umów kupna-sprzedaży ziemi, które dotyczą transakcji poniżej 1 ha.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę