biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

O gorzelniach i bioetanolu

10 lipca 2006

Andrzej Lepper, wicepremier, minister rolnictwa uczestniczył w VII Sprawozdawczo – Wyborczym Walnym Zgromadzeniu Członków Związku Gorzelni Polskich. Zebranie odbywało się w Sękocinie Starym koło Warszawy.

Wiodącym tematem części programowej spotkania było „Uratowanie potencjału gorzelni rolniczych w Polsce i włączenie go w system produkcji bioetanolu na zapotrzebowanie przemysłu paliwowego”. Szef resortu rolnictwa przypomniał, że w przeszłości mieliśmy ponad tysiąc gorzelni, ale wraz z likwidacją PGR-ów wiele z nich zamknięto. Dziś zostało ich około 200. „Ci, którzy przygotowywali Polskę do przystąpienia do Unii Europejskiej musieli wiedzieć, że będą wymagania w stosunku do produkcji biopaliw. Trzeba było płynnie przejść z produkcji spirytusu na konsumpcję, na produkcję komponentów do biopaliw” - podkreślił wicepremier Andrzej Lepper. Uprawnienia do wykonywania działalności w zakresie wyrobu i przetwarzania alkoholu etylowego posiada 582 przedsiębiorców, a deklarowane zdolności produkcyjne kształtują się na poziomie ok. 980 000 tys. litrów 100% alkoholu rocznie. Nie wszystkie jednak prowadzą działalność.

Obecnie funkcjonujących jest około 300 przedsiębiorców. W roku ubiegłym wolumen produkcji alkoholu etylowego kształtował się w granicach 240 mln litrów 100% alkoholu. Z tej ilości około 100 mln litrów przeznaczonych zostało na cele paliwowe.


POWIĄZANE

Eksport produktów mleczarskich do Kuwejtu – wymagania sanitarne dla USA i Polski...

W Europie wzrosty, w Polsce – rekordowy spadek cen energii o ponad 13 EUR/MWh, c...

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę