FAMMU/FAPA podała, że dnia 2 listopada 2014 roku średnia ważona cena OMP w UE spadła do poziomu 1,998 EUR/kg i była o 6,24 proc. niższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na pułapie o 35,51 proc. niższym niż w analogicznym czasie 2013 r.).
W analizowanym okresie inaczej zachowywały się ceny OMP na rynku polskim, gdzie 2 listopada osiągnęły poziom 2,07 EUR/kg, czyli o ok. 32,1% niższy niż przed rokiem (w skali miesięcznej odnotowano niespełna 2% spadek, uwagę należy jednak zwrócić na to, że po raz pierwszy od czerwca 2014 r. ceny te wzrastały od dwóch tygodni) i były o 3,6% wyższe od średniej dla całej UE. W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast spadek rzędu 31,5% z 12,77 PLN/kg do 8,75 PLN/kg. Wyższe niż średnio w UE ceny OMP, a także zwyżki cen w ostatnich dwóch tygodniach (wbrew ogólnemu trendowi dla całej UE) związane są z pokaźnym wzrostem eksportu polskiego OMP do Algierii (w samym sierpniu wysłano tam 5 razy więcej tego proszku niż w analogicznym okresie 2013 roku), a także do Nigerii (wartość eksportu OMP w ósmym miesiącu bieżącego roku w tym kierunku wyniosła 3,3 mln EUR, czyli tyle ile w całym 2013 r.).
Niższe niż w Polsce ceny OMP zaobserwowano na rynku głównych unijnych producentów, jakimi są Niemcy i Holandia. Na początku listopada 2014 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one na poziomie 1,98 EUR/kg (-5,95% w skali miesięcznej). W przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano jeszcze niższą cenę OMP: 1,9 EUR/kg, co było o 5,47% niższą stawką niż przed miesiącem. Pewien wpływ na obserwowane w Unii spadki ma wprowadzony przez Rosję zakaz importu żywności pochodzącej z Unii Europejskiej, w tym artykułów mleczarskich. W ostatnich latach na rynek największego państwa na świecie trafiało ok. 5% ogółu OMP wywożonego z UE.
Ponadto spadkową tendencję cen mleka w proszku wciąż napędzają dodatkowo wysokie światowe dostawy eksportowe i ograniczony popyt importowy (m.in. z Chin). Dnia 2 listopada 2014 roku ceny OMP w UE kształtowały się średnio na poziomie o 17,67% powyżej progu interwencyjnego, osiągając pułap o 3,3% niższy niż ceny OMP eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii) do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE, zniżkujące w ostatnich tygodniach ceny OMP znajdują się obecnie na poziomie o 9,8% wyższym niż średnia we Wspólnocie (wynosząc na początku listopada w przeliczeniu 2,19 EUR/kg).
7489422
1