Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej poinformował w poniedziałek, że o akcjach rynku hurtowego w Broniszach, będących w posiadaniu Agencji, zadecyduje rząd.
Ministerstwo Skarbu chce sprywatyzować osiem rynków hurtowych. Najbardziej znaczącą spółką jest w tej grupie Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach, w którym Skarb Państwa ma niemal 60 proc. udziałów. Pozostałe rynki znajdują się w Legnicy, Wrocławiu, Elizówce k/Lublina, Radomiu, Zielonej Górze, Bielsku-Białej i Elblągu.
Najbardziej zaawansowana jest sprzedaż rynku podwarszawskiego. Prospekt emisyjny prywatyzacji Bronisz został już przekazany do Komisji Nadzoru Finansowego i czeka na zatwierdzenie. Pod koniec sierpnia wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz poinformował PAP, że ma nadzieję, że prospekt zostanie zatwierdzony we wrześniu.
Prywatyzacja rynku w Broniszach została wcześniej zahamowana przez akcje będące w posiadaniu ARiMR. Agencja ma ponad 12 proc. udziałów w tej firmie. Resort Skarbu uważał, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych, Agencja powinna oddać 30 czerwca akcje pod nadzór ministra skarbu.
Kołodziej wyjaśnił, że "zgodnie z obowiązującym prawem, w tej chwili nie ma możliwości przekazania akcji komukolwiek, w tym Skarbowi Państwa". Podkreślił, że według opinii prawnych, ARiMR nie podlega działaniu ustawy o finansach publicznych.
Zaznaczył, że "ustawa o ARiMR precyzuje, że Agencja posiada akcje po to by zbyć je uprawnionym osobom". Dodał, że o procedurze zbycia akcji musi natomiast zdecydować rząd.
"Czekam na takie rozporządzenie" - powiedział Kołodziej.
Zapewnił, że jeżeli będzie taki dokument, to Agencja zastosuje się do przepisów i przekaże akcje "dla rolników, którzy na rynkach hurtowych prowadzą działalność".
Bronisze to największy rynek hurtowy owoców, warzyw i kwiatów w Polsce. Do preferencyjnego zakupu akcji jest uprawnionych ok. 800 osób, w większości są to osoby prowadzące handel na tym rynku.
6567488
1