Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

NP Paribas może przejąć Bank BGŻ

5 stycznia 2016
Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na kupno większościowego pakietu akcji Banku Gospodarki Żywnościowej przez francuski BNP Paribas. Dzięki temu powstanie jeden z większych banków w Polsce. Połączony bank ma prowadzić działalność pod nazwą "Bank Gospodarki Żywnościowej" lub "BGŻ".
"Komisja jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego bezpośredniego nabycia przez BNP Paribas SA z Francji akcji Banku Gospodarki Żywnościowej SA w liczbie zapewniającej przekroczenie 50 proc. liczby głosów na walnym zgromadzeniu" - poinformowała we wtorek w komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).
BGŻ zostanie połączony z BNP Paribas Bank Polska i co najmniej 25 proc. akcji połączonego banku do końca 2018 r. będzie notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Na sprzedaż Banku Gospodarki Żywnościowej francuskiemu BNP Paribas zgodziła się w lipcu Komisja Europejska. KE uznała, że transakcja "nie budzi obaw o zakłócenie konkurencji" na wspólnym rynku.
"Oceniając rękojmię wykonywania obowiązków akcjonariusza w sposób należycie zabezpieczający interesy klientów banku i zapewniający bezpieczeństwo depozytów, KNF wzięła pod uwagę m.in. sytuację finansową grupy BNP Paribas, w tym opinię jej nadzorcy macierzystego, przewidziany plan działalności banku uwzględniający w szczególności zakładane zmienionym porozumieniem zawartym ze zbywającym akcje wsparcie przez grupę Rabobank procesu przejmowania banku oraz złożone przez BNP Paribas zobowiązania dotyczące ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem" - podała w komunikacie KNF.
Jak zaznaczyła KNF, połączenie BGŻ z BNP Paribas Bank Polska ma nastąpić poprzez przejęcie działalności BNP Paribas Bank Polska przez BGŻ. Połączony bank ma prowadzić działalność pod nazwą "Bank Gospodarki Żywnościowej" lub jej skrót - "BGŻ".
BNP Paribas zobowiązał się do zwiększenia liczby akcji połączonego banku w wolnym obrocie do co najmniej 25 proc. plus jedna akcja do końca 2018 r., w tym do zwiększenia liczby akcji połączonego banku w wolnym obrocie do co najmniej 12,5 proc. do 30 czerwca 2016 r.
Planowane jest przeniesienie wybranych obszarów korporacyjnej działalności bankowej BNP Paribas SA oddział w Polsce do połączonego banku oraz połączenie działalności Sygma Banque SA oddział w Polsce z działalnością połączonego banku.
W grudniu 2013 r. BNP Paribas i Grupa Rabobank poinformowały o podpisaniu umowy dotyczącej sprzedaży 98,5 proc. akcji Banku BGŻ za kwotę 4,2 mld zł.
Pod koniec sierpnia br. BNP Paribas wezwał do sprzedaży 56.138.764 akcji Banku Gospodarki Żywnościowej, stanowiących 100 proc. kapitału banku, po 80,47 zł za jedną akcję. Przyjmowanie zapisów w wezwaniu potrwa od 12 września do 17 października.
BNP Paribas Bank Polska SA jest częścią międzynarodowej Grupy BNP Paribas. Notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Bank BGŻ specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, gospodarki żywnościowej oraz infrastruktury regionalnej. Dysponuje siecią blisko 400 oddziałów w całej Polsce.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę