MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Nowy szef Brasco

6 sierpnia 2003

Andrzej Śmietanko, prominentny działacz PSL, przestał być prezesem spółki Brasco, powołanej przez Bartimpex dla działalności w branży biopaliw. Nowym prezesem Brasco został Zbigniew Bejma, prezes Stoenu w okresie prywatyzacji tej spółki.

Odejście odbyło się za porozumieniem stron, Andrzej Śmietanko ma inne zajęcia i funkcje, jest politykiem – tłumaczył Rzeczpospolitej szef Bartimpeksu, Aleksander Gudzowaty. Od niedawna Andrzej Śmietanko jest członkiem rady nadzorczej koncernu budowlanego Polimex-Cekop, którego głównymi udziałowcami (po 36, 42% akcji) są: Handlowy Investmens z Luksemburga oraz spółka PIP Managers Ltd. z Wielkiej Brytanii.

Jego następca, urodzony w 1947 roku w Wągrowcu Zbigniew Bejma jest z wykształcenia chemikiem. Od 1971 roku był związany z poznańską Polfą, gdzie przeszedł drogę od mistrza przez kierownika wydziału i szefa produkcji do dyrekcji. W latach 1992-99 był dyrektorem generalnym poznańskiej Polfy, a następnie członkiem jej zarządu – także w okresie po prywatyzacji i przejęciu firmy przez koncern farmaceutyczny Glaxo Wellcome. Po fuzji z konkurencyjnym koncernem SmithKline Beecham nosi on obecnie nazwę GlaxoSmithKline. Dyrektorem polskiego przedstawicielstwa  SmithKline Beecham w połowie lat 90. był Adam Śliwowski, obecnie członek zarządu Bartimpeksu.

To nietypowy polski menedżer, wie czego chce, żelazny prezes, który zdecydowanie przeprowadza swoją operację – tak charakteryzował przed laty nowego prezesa Brasco były minister przekształceń własnościowych Wiesław Kaczmarek. Kiedy w rządzie Leszka Millera Kaczmarek został ministrem skarbu, w lutym 2002 roku Zbigniew Bejma objął stanowisko prezesa należących do Skarbu Państwa warszawskich zakładów energetycznych Stoen. Było to w okresie prywatyzacji Stoenu, który w październiku zeszłego roku został przejęty przez niemiecki RWE Plus. W grudniu 2002 roku Bejmę na stanowisku prezesa Stoenu zastąpił Harry Schur.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę