W resorcie rolnictwa trwają prace nad ostatecznym kształtem nowego systemu płatności bezpośrednich w latach 2015 – 2020 Jedną z najważniejszych zmian jest przesunięcie, 15 % czyli ok. 507 mln euro środków na dopłaty produkcyjne.
Szczególnym wsparciem maja zostać objęte zagrożone kierunki produkcji , które muszą utrzymać swoją konkurencyjność na rynkach europejskich i światowych czyli uprawa owoców miękkich, buraków cukrowych, roślin wysokobiałkowych , pomidorów oraz hodowla bydła, owiec i kóz. Planowane jest również przywrócenie płatności do roślin włóknistych. Szczególnie premiowani maja być też młodzi rolnicy, którzy oprócz premii na inwestycje we własnych gospodarstwach będą mogli otrzymać stałą dopłatę 62 euro/ha do pierwszych 50. ha gospodarstwa.
Opracowane zostały trzy warianty płatności dodatkowych. Do płatności 184 euro/ ha, która wynika z jednolitej płatności dodatkowej oraz płatności na zazielenienia rolnicy będą mogli dodatkowo uzyskać, w wariancie A na hektary od 5 do 10 - 20 euro/ha, a na hektary od 10 do 30 – 80 euro/ha. Natomiast w wariancie B dodatkowo na hektary do 3 do 10 - 26 euro/ha, a na hektary od 10 do 30 – 62 euro/ha.