Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nowy budżet dla agrobiznesu

5 stycznia 2016
Jak wynika z informacji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Polska otrzyma kwotę 28,6 mld euro z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020, na realizację Wspólnej Polityki Rolnej. Dotacje unijne stanowią dla rolników główne źródło finansowania inwestycji , jednak nie jedyne.

Podczas ostatniego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli uzgodniono nowy budżet UE na lata 2014-2020, którego częścią są środki na realizację Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Kwota 28,6 mld euro przyznana Polsce będzie podzielona na dwa filary: 18,8 mld euro przeznaczone zostanie na dopłaty bezpośrednie(I filar WPR), natomiast pozostałe 9,8 mld euro na rozwój obszarów wiejskich(II filar).1
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podaje, że Polska ulokowała 84 proc. środków  z programów unijnych na lata 2007-2013, tym samym podpisując z beneficjentami 81 577 umów o dofinansowanie na kwotę 344,5 mld zł (w tym 237,8 mld zł pochodzących  z budżetu UE).

Badania zrealizowane na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego pokazują, że dopłaty bezpośrednie pochodzące ze środków unijnych przeznaczane były głównie na zakup nawozów (67 proc.), środków ochrony roślin (56 proc.) oraz maszyn i urządzeń do produkcji rolnej (29 proc.). Natomiast dotacje unijne wykorzystywano przede wszystkim do zakupu ciągników, agregatów uprawowych oraz pozostałych sprzętów rolniczych.  Dane pochodzą       z raportu „Agro pod lupą”, przygotowanego przez Europejski Fundusz Leasingowy w ramach Europejskiego Programu Modernizacji Polskich Firm (EPMPF)2.

W sytuacji, gdy rolnik ubiega się o dotacje europejskie, pożyczka inwestycyjna wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Finansowanie za jej pomocą może pokrywać zakup zarówno nowych jak i używanych sprzętów rolniczych. Aby ubiegać się o dofinansowanie pożyczką, wymagane jest posiadanie przez rolnika podpisanej umowy o dofinansowanie inwestycji         z Agencją Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Agencją Rynku Rolnego lub inną jednostką publiczną udzielającą środków unijnych.

„Liczymy, że nowy budżet unijny pozwoli na poprawienie obowiązujących w polskim rolnictwie standardów. Dotacje, z których korzystają właściciele gospodarstw rolnych z jednej strony pomogą im rozwinąć działalność, ale z drugiej będą  bardzo istotne dla promocji  pożyczki oferowanej przez firmy leasingowe. Dzięki powiązaniom tego produktu z refundacjami ze środków UE, polskie firmy leasingowe mogą oczekiwać wzrostu w sektorze rolnym” - argumentuje Adam Binduga, Menedżer Rynku Rolnego w Europejskim Funduszu Leasingowym.

Pakiet Agrolinia Europejskiego Funduszu Leasingowego, w skład którego wchodzą pożyczka oraz leasing, produkty stworzone z myślą o rolnikach, zostały nagrodzony Złotym Medalem na targach Agrotech 2012 w Kielcach. Produkty te uzyskały najwyższe uznanie za prostotę, elastyczność oraz dopasowanie do sezonowości rolniczej produkcji.
Sama pożyczka została również nagrodzona tytułem „Najlepszego produktu dla biznesu” w kategorii leasing w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Finansową.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę