Wiele rozwiązań zapisanych w nowelizacji ordynacji (reguluje prawa i obowiązki podatników) z pewnością ucieszy podatników. Jest tam np. rozwiązanie, które ma ograniczyć liczbę kontaktów podatników z urzędami skarbowymi. Po wejściu w życie nowelizacji urzędnicy będą sami prostować elementarne błędy rachunkowe w naszych PIT-ach. Będą to mogli zrobić przy pomyłkach do 1000 zł. O poprawkach poinformują podatnika i jeśli ten je zaakceptuje, sprawa się zakończy. To nie wszystko. W przypadku błędnej decyzji urzędnika podatnicy będą mogli otrzymać odszkodowanie zarówno za stratę, którą ponieśli, jak i utracone na skutek tej decyzji zyski.
Firmy powiązane ze sobą kapitałowo będą mogły pytać fiskusa, czy ceny, które zamierzają stosować w danej transakcji, odpowiadają cenom rynkowym. Jeśli urząd skarbowy to potwierdzi, firmy nie będą się już musiały obawiać zakwestionowania transakcji. Za takie porozumienie z fiskusem będą jednak musiały zapłacić - w zależności od wartości transakcji od kilku do kilkuset tysięcy złotych.
I kolejna sprawa - nowelizacja umożliwi doręczanie pism, podań, żądań, wyjaśnień, odwołań, zażaleń, ponagleń i wniosków drogą elektroniczną. Zarówno przez podatnika do urzędu, jak i w drugą stronę - do podatnika.
Parlament na wniosek rządu próbuje też domknąć lukę w przepisach dotyczących podatkowych ulg za darowizny. Pisaliśmy o tym już kilka razy. W uproszczeniu chodzi o to, że dzięki obowiązującym teraz przepisom osoba, która 1 proc. swojego rocznego podatku przekaże organizacji pożytku publicznego będącej równocześnie tzw. kościelną osobą prawną prowadzącą działalność charytatywno-opiekuńczą, może jednocześnie odliczyć podarowaną kwotę od dochodu w ramach podatkowej ulgi za darowizny. Nie tej zapisanej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), bo tu możliwość skorzystania z ulgi wykluczono, lecz nielimitowanej z ustaw regulujących relacje pomiędzy państwem i poszczególnymi kościołami. Wszystko przez to, że w ustawach tych nie ma przepisów odbierających podatnikom prawo do odliczenia w ramach ulgi za darowizny pieniędzy przekazanych kościelnym organizacjom pożytku publicznego w ramach 1 proc. podatku.
Nowelizacja ordynacji ma to zmienić. Zakaz korzystania z ulg za darowizny kościelne w zamian za przekazanie 1 proc. rocznego podatku np. Caritasowi nie znajdzie się jednak w ustawach kościelnych (to wymagałoby zawarcia umów z poszczególnymi kościołami), lecz w ustawie o PIT. Ma zacząć obowiązywać, tak jak cała nowelizacja, od początku września.
W czwartek Sejm głosował nad poprawkami Senatu do nowelizacji. Przyjął wszystkie - 28 poprawek. Większość to poprawki redakcyjno-legislacyjne. Senat zaproponował jednak m.in. także przyznanie wójtom, burmistrzom i prezydentom miast prawa do występowania do naczelników urzędów skarbowych o informacje dotyczące dochodów osób otrzymujących świadczenia rodzinne. Ma to pomóc w weryfikacji oświadczeń o dochodach, które składają osoby otrzymujące te świadczenia.
Teraz nowelizacja trafi na biurko prezydenta.