To była mocna końcówka roku na światowych giełdach towarowych. W Londynie tak wysokich cen pszenicy w kontraktach natychmiastowych w historii nie było. 200 funtów za tonę, to prawie 940 złotych.
Choć na paryskiej giełdzie nie notowano kolejnych rekordów, to ziarno i tak jest bardzo drogie- ponad 250 euro za tonę. Kolejne szczyty zdobywał rzepak, któremu niewiele brakowało do maksymalnych poziomów z początku 2008 roku. Ten rok był bardzo burzliwy na rynkach surowcowych. Susze i powodzie w rolnictwie, problemy z podażą ziarna- to wszystko zaowocowało ogromnymi podwyżkami. Eksperci zauważają jeszcze jeden trend- ceny zarówno zbóż jak i oleistych w tym sezonie rosły o wiele szybciej w Europie, niż na amerykańskim rynku. Oto przykłady. W 2010 roku kukurydza za oceanem zdrożała o 47 procent, podczas gdy na paryskim rynku o ponad 60. Podobnie jest z pszenicą. W Chicago kontrakty w ciągu roku zdrożały o prawie 45 procent, na giełdzie Matif dwa razy więcej.
Kukurydza
CBOT +47,1%
Matif +62,3%
Pszenica
CBOT +44,8%
Matif +87,7%
--------------------------
Całkowitego zakazu nie będzie, ale Rosja znacznie obniży limity importowe na mrożony drób. Jak podają RIA Novosti, rząd ustalił kontyngent na 350 tysięcy ton. Ścięte zostaną też pozostałe kwoty. Moskwa nie zamierza, przynajmniej na razie, sprowadzić więcej niż 600 tysięcy ton drobiu w całym przyszłym roku, premier Putin zapewnia, że za dwa lata Rosja w ogóle nie będzie potrzebowała surowca za granicy. Od stycznia wchodzą w życie również nowe standardy sanitarne, w świetle których mięso nie może zawierać więcej chloru, niż woda pitna. Tego najbardziej musza przestrzegać Amerykanie, którzy do niedawna mieli zwyczaj odkażania drobiu chlorem.
----------------------
Od pupila do prześladowcy. 63 letnia Caroline Hayes z niewielkiej miejscowości Uki w Australii żyje w strachu. Terroryzuje ją 80 kilogramowa świnia. Kiedyś Bruce nie był postrachem, a uroczym prosiaczkiem, którego Caroline wzięła pod opiekę. Sielanka się jednak skończyła, gdy Bruce urósł i zaczął wprowadzać własne rządy. Zniszczony ogródek, sprzęty, ubrania- właścicielka w końcu powiedziała dość i zwróciła się o pomoc do lokalnych władz. Te znalazły miejsce dla tucznika w jednej z okolicznych hodowli. I mimo, że Bruce uprzykrzał życie swojej właścicielce, ona świństwa mu nie zrobiła i na bekon przerobić nie pozwoliła.