MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Nowelizacja ustawy z poprawkami

3 grudnia 2015
W drugim  dniu( 4 grudnia)  55 Posiedzenia Sejmu RP odbyło się drugie czytanie senackiego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt umożliwia rolnikom prowadzenie nieopodatkowanej sprzedaży przetworzonych produktów rolnych (np. dżemów, kompotów, serów czy wędlin) w niewielkim zakresie.

Obecnie rolnicy mogą wytwarzać i sprzedawać bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego jedynie nieprzetworzone produkty roślinne i zwierzęce. W myśl projektu rolnik będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z jego własnej uprawy, hodowli lub chowu. Zwolnienie będzie obejmować przychody w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 7 tys. zł.

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia będzie prowadzenie ewidencji sprzedaży oraz sprzedawanie produktów wyłącznie w miejscu ich wytworzenia lub na targowiskach. Zwolnieniu nie będzie podlegała sprzedaż produktów roślinnych i zwierzęcych wytworzonych w ramach produkcji przemysłowej oraz działów specjalnych produkcji rolnej. Zwolnione nie będą także produkty objęte akcyzą (np. napoje alkoholowe).

 Projekt przewiduje również, że ze zwolnienia nie będzie można skorzystać, jeśli do przetwarzania produktów rolnych i ich sprzedaży będą zatrudniani pracownicy bądź podwykonawcy.

W związku ze zgłoszonymi poprawkami Sejm ponownie skierował projekt do komisji Finansów Publicznych i Komisji Rolnictwa.



POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę