Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Nowe wymagania w oznakowaniu mięsa

29 grudnia 2014
Bank Gospodarki Żywnościowej przypomina, że 13 grudnia 2014 r. weszło w życie rozporządzenie KE 1169/2011, które określa nowe wymogi dotyczące oznakowania produktów spożywczych, w tym mięsnych, łącznie z produktami sprzedawanymi w sklepach online. Wprowadzone zmiany mają na celu umożliwienie konsumentom podejmowanie bardziej świadomych decyzji przy zakupie żywności.
Ustawodawca w tym celu określił, że w przypadku produktów mięsnych wymagane jest zamieszczenie informacji o kraju pochodzenia mięsa. Takie normy obowiązywały już dla mięsa wołowego, a obecnie zostały rozszerzone na wieprzowinę, drób oraz jagnięcinę. Nowe rozporządzenie przewiduje , że jeśli sprzedawane jest mięso świeże bądź chłodzone etykieta powinna zawierać informacje o miejscu hodowli zwierząt i ich uboju. Jeśli mięso składa się z różnych, połączonych kawałków, taki produkt musi być oznakowany jako „mięso formowane" bądź „z połączonych kawałków mięsa". Normy obligują producentów również do informowania jeśli mięso było rozmrażane.

Co więcej, jeśli gotowy produkt zawiera elementy z mięsa, które pochodzą z innego kraju, w takiej sytuacji powinno to też zostać opisane na etykiecie, np. „wyprodukowane w Holandii z polskiego surowca". Takie rozwiązanie chroni również klientów w sytuacji kiedy w nazwie produktów użyta jest nazwa regionu bądź kraju, a tymczasem rzeczywiste miejsce pochodzenie głównego surowca jest zupełnie inne.

Jak podaje Agra Europe, pod względem formatu etykiety ustawodawca określił również minimalną wielkość czcionki (na etykiecie to 1,2 mm, a na bardzo małych opakowaniach - 0,9 mm). W przypadku produktów przetworzonych powstał wymóg podawania informacji o wartościach odżywczych oraz alergenach. Te wymogi wejdą w życie nieco później, 13 grudnia 2016 r.



POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę