Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nowe rozdanie funduszy norweskich

20 lutego 2015
Mamy nadzieję, że od 2017 roku nastąpi nowe rozdanie funduszy norweskich - poinformował PAP ambasador Norwegii w Polsce Karsten Klepsvik. Przewiduje on, że Polska powinna dostać nie mniej środków niż w poprzedniej 5-latce, gdy otrzymała 578 mln euro.

"W ciągu ostatnich 10 lat przeznaczyliśmy ponad 1,1 mld euro na setki projektów w całej Polsce w wielu obszarach" - powiedział ambasador. Wymienił m.in. energię odnawialną, ochronę zdrowia, badania, kulturę, renowację budynków i termoizolację szkół oraz wsparcie społeczeństwa obywatelskiego.

Ambasador zapewnił, że fundusze norweskie wciąż będą dostępne dla Polski, która jest przykładem w ich wydawaniu, a ich nowa odsłona na kolejne 5 lat powinna nastąpić w 2017 roku. "Zawsze mówimy, że Polska jest dla nas przykładem dla wszystkich 15 krajów, które otrzymują fundusze norweskie. Wydaje pieniądze na czas, zgodnie z budżetem i harmonogramem. Nigdy nie doświadczyliśmy żadnego nieodpowiedniego wykorzystania pieniędzy w Polsce" - powiedział.

Obecnie zakończyły się nabory projektów w ramach drugiego rozdania funduszy norweskich na lata 2009-2014. Wyłonione projekty będą zrealizowane do kwietnia 2016 r., przy czym niektóre projekty mają czas do kwietnia 2017 r. Z funduszy tych od 2004 r. korzystają kraje Unii Europejskiej, które do niej przystąpiły w latach 2004-2007 oraz Chorwacja, Grecja, Portugalia i Hiszpania. Celem inicjatywy jest wyrównywanie różnic społecznych i ekonomicznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych. Do funduszy w kilku procentach dokładają się Lichtenstein i Islandia.

Jak tłumaczył ambasador, Norwegia jako część Europejskiego Obszaru Gospodarczego ma wolny dostęp do rynku UE, a Norwegowie mogą się swobodnie poruszać po krajach Unii. "Ze względu na wszystkie te korzyści jakie mamy, musimy brać udział w unijnej polityce spójności, której celem jest pomoc najbiedniejszym krajom i regionom w UE. Fundusze są więc wkładem Norwegii w pomoc różnym regionom" - wyjaśnił.

Jak zaznaczył fundusze norweskie różnią się od funduszy unijnych przede wszystkim tym, że są "inwestowaniem w ludzi" zamiast w infrastrukturę. "Główna różnica jest taka, że fundusze europejskie są przeznaczone przede wszystkim na infrastrukturę, podczas gdy fundusze norweskie mają bardziej ludzki wymiar, odnoszą się do ludzi i ich działań, są kierowane na pomoc dzieciom, studentom, więźniom" - wymienił.

"Jesteśmy przekonani, że uzyskamy znaczącą kwotę także na następny pięcioletni okres, który ze względów praktycznych rozpocznie się w 2017 roku. Wierzymy, że suma ta nie będzie mniejsza niż w ostatnich 5 latach. Musimy teraz wynegocjować to z Brukselą i ustanowić potem pulę pieniędzy, jaką zapewnimy i przedyskutujemy z Polską, jak dokładnie chcemy wydać te pieniądze" - powiedział Klepsvik.

Ambasador podkreślił, że Polskę i Norwegią łączą bliskie relacje. "Ponad sto tysięcy Polaków mieszka na stałe w Norwegii, prawdopodobnie 200 tysięcy pracuje tu co roku, mamy 1600 norweskich studentów w Polsce i mamy dużą wymianę handlową z Polską oraz wymianę kulturalną" - wymienił.

W większości z programów w ramach funduszy norweskich korzystać mogą publiczne instytucje i władze lokalne, ale także organizacje pozarządowe. Młodzi ludzie mogą korzystać ze stypendiów, artyści z inicjatyw kulturalnych, a małe i średnie przedsiębiorstwa z programu skierowanego na zielone innowacje. Programy ze swoich obszarów koordynują resorty (kultury, środowiska, sprawiedliwości, pracy, zdrowia), Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a programem dla organizacji pozarządowych zajmuje się Fundacja im. Stefana Batorego.

Najwięcej środków norweskich przekazywanych jest w Polsce na oszczędzanie energii i promowanie energii odnawialnej (145 mln euro). Drugim największym obszarem jest zdrowie, czyli sprzęt i poprawa infrastruktury dla ochrony zdrowia dzieci i osób starszych, a także walka z rakiem. Towarzyszą temu szkolenia personelu i profilaktyka. Kolejnym obszarem współpracy w funduszach norweskich jest kultura. Dofinansowanie otrzymały m.in. projekty związane z konserwacją i rewitalizacją warszawskich Łazienek i Wilanowa, krakowskich Sukiennic.

W ramach funduszy norweskich realizowane są też programy w wymiarze sprawiedliwości. Pierwszy dotyczy poprawy efektywności pracy sądów, drugi zaś obejmuje współpracę służb więziennictwa Polski i Norwegii oraz szkolenia dla polskiej służby i edukację więźniów, by łatwiej było im wrócić do społeczeństwa. Ponadto - jak podkreśla ambasada - fundusze norweskie są największym fundatorem organizacji społecznych pracujących na rzecz praw człowieka i demokracji w Polsce.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę