Senat zaproponował w czwartek osiem poprawek do noweli ustawy o rachunkowości, która zakłada, że nawet 30 tys. najmniejszych firm będzie mogło zaoszczędzić dzięki uproszczeniu sprawozdań finansowych. Teraz nowe przepisy wrócą do Sejmu.
Większość poprawek Senatu ma charakter techniczno-doprecyzowujący. Jedna z popartych zmian zmierza do tego, aby stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze oraz inne tego typu podmioty mogły skorzystać z uproszczeń sprawozdawczości, począwszy od sprawozdań za rok 2014.
Nowelizacja wynika z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE. Zgodnie z nią możliwe będzie sporządzanie znacznie skróconego sprawozdania finansowego przez tzw. mikro przedsiębiorstwa. Podmioty te będą uwzględniały w sprawozdaniu jedynie podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat.
Nowela znosi ponadto obowiązek sporządzania informacji dodatkowych oraz sprawozdania z działalności, pod warunkiem jednak, że niektóre dane będą ujawnione w informacjach dołączonych do bilansu. Chodzi tu m.in. o: kwoty wszelkich zobowiązań finansowych, w tym gwarancji i poręczeń.
Według unijnej dyrektywy jednostki mikro to spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne (jak również spółki osobowe przez nie tworzone), które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, nie przekroczyły dwóch z trzech kryteriów: suma bilansowa w wysokości 1,5 mln zł, przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów w wysokości 3 mln zł, przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym - 10 osób.
Nowela przewiduje ponadto rozszerzenie katalogu jednostek mikro m.in. na osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, jeżeli przychody netto tych jednostek ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniosły równowartość w walucie polskiej nie mniej niż 1,2 mln euro i nie więcej niż 2 mln euro za poprzedni rok obrotowy.
8934102
1