Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nowa Jakość w drobiarstwie

3 grudnia 2015
W ramach programu „Nowa Jakość w drobiarstwie” Krajowa Rada Drobiarstwa przez trzy lata prowadziła działania edukacyjne i informacyjne mające na celu podniesienie świadomości odbiorców jak i producentów drobiu. Promowane produkty z certyfikatem jakości QAFP przez ten czas stały się towarem niezwykle rozpoznawalnym na rynku konsumenckim. Obrana strategii rozwoju była strzałem w dziesiątkę!

Jednym z celów kampanii było prowadzenie skutecznej kampanii edukacyjnej. Dlatego duży nacisk położony został na edukowanie producentów. Cyklicznie odbywały się szkolenia i warsztaty w zakładach, które zaowocowały podwyższeniem standardów produkcji mięsa w wielu firmach. Aż 19 zakładów na terenie całego kraju uzyskało certyfikację w systemie QAFP.

Szacuje się, że produkcja mięsa drobiowego w Polsce w 2014 r. zwiększy się o 8–10 proc.
i po raz pierwszy w historii przekroczy 2 mln ton. Blisko 1/3 tej produkcji zostanie wyeksportowana, mimo, że konsumpcja drobiu w Polsce stale rośnie. Polska jest obecnie trzecim największym eksporterem drobiu na świecie, włączając w to wolumen handlu do krajów Unii. Wyprzedają
nas jedynie USA i Brazylia, kraje z ugruntowaną, wieloletnią tradycją w produkcji i eksporcie drobiu.

Idea programu prowadzonego przez KRD polega na wdrażaniu rozwiązań, które wspierają
i uzupełniają obecnie obowiązujące standardy w produkcji drobiu w Unii Europejskiej. Wypracowanie wysokich norm i zaszczepienie idei certyfikacji drobiu wśród wytwórców, docenili konsumenci.
W ciągu trzech lat trwania kampanii, o 70 proc. wzrosła świadomość odbiorców dotycząca systemu QAFP. Aż 70 proc. konsumentów rozpoznaje znak jakości QAFP i chętnie wybiera produkty nim oznaczone .

Prowadzona kampania telewizyjna zachęciła wiele osób do poszukiwań produktów z certyfikatem QAFP w sklepach. Podczas realizacji projektu udało się obalić mity dotyczące drobiu. Odbiorcy przekonali się, że warto wybierać z półek sklepowych produkty wysokiej jakości. Pełna informacja
o pochodzeniu mięsa na opakowaniu jest jednym z kluczowych wyróżników produktów
z certyfikatem QAFP.

W trakcie trwania kampanii ważne było również dotarcie do środowisk opiniotwórczych,
których wpływ na pozytywny odbiór kampanii przez konsumentów oraz producentów
okazał się znaczący. Organizowane były warsztaty i pokazy kulinarne dla dziennikarzy i wpływowych, popularnych blogerów.

Kampania KRD objęła swoim zasięgiem również Niemcy, gdzie prowadzone były działania edukacyjno-informacyjne dotycząca gęsiny w systemie QAFP. Najskuteczniejszą formą dotarcia do odbiorców okazały się spotkania w największych centrach handlowych w Niemczech. Konsumenci chętnie próbowali potraw z gęsiny i delektowali się jej smakiem. Zdecydowanie podbiła ona kubki smakowe naszych zachodnich sąsiadów. Badania przeprowadzone w trakcie trwania kampanii potwierdzają, że Niemcy docenili walory smakowe gęsiny i deklarują chęć częstszego jej spożywania.


QAFP (Quality Assurance for Food Products) to Program Gwarantowanej Jakości Żywności.
Jego założenia zostały opracowane przez ekspertów z wiodących ośrodków akademickich w Polsce (tj. ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutu Zootechniki w Krakowie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie). W toku trwających od 2010 r. prac Program QAFP zaadaptowano do drobiarstwa.  13 stycznia 2011 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uznał System Gwarantowanej Jakości Żywności (QAFP) w drobiarstwie za krajowy system jakości żywności. Systemem certyfikacji QAFP objęta jest tuszka i elementy z kurczaka, pierś z indyka oraz tuszka
i elementy młodej polskiej gęsi owsianej.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę