Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nominacja dla LSA za ekotechnologię przetwarzania popiołów z elektrociepłowni

1 września 2015
Nagroda „QI Najwyższa Jakość” to wyróżnienie przyznawane pod patronatem Ministerstwa Gospodarki dla firm, które wyróżniają się na rynku. Nominację do tej nagrody odebrała białostocka spółka LSA, za innowacyjną, a przy tym ekologiczną technologię przetwarzania popiołów przemysłowych.

Jeszcze kilka lat temu nikt się nie przejmował, co robić z popiołami, które pochodzą ze spalania węgla w elektrociepłowniach. Zwyczajnie wywożono je na hałdy i składowano latami. Z niektórych powstały naprawdę ogromne góry. Dopiero teraz, kiedy rośnie świadomość ekologiczna, problem niebezpiecznych hałd zaczął być dostrzegany.

- Nasza technologia pozwala w sposób całkowicie bezpieczny i bezodpadowy przerabiać takie popioły na praktyczne kruszywa budowlane. To efekt 15 lat własnych doświadczeń i badań. Rozwiązania są tak innowacyjne, że chronimy je szeregiem międzynarodowych patentów - mówi Krzysztof Łuczaj, prezes LSA.

W efekcie recyklingu hałdy powstaje spiekany granulat o różnej średnicy, które można stosować np. jako składnik betonów towarowych, prefabrykatów, warstwy drenażowe, w drogownictwie czy ogrodnictwie. Produkt ten jest uzupełnieniem, ale też konkurencją dla tradycyjnych kruszyw, które pozyskuje się metodami degradującymi środowisko.

- Przy porównywalnych parametrach wytrzymałościowych nasze kruszywo jest znacznie lżejsze i cieplejsze. Można je stosować np. na drogach, które powstają na terenach podmokłych, albo w tradycyjnym budownictwie. Z wykorzystaniem naszych produktów powstają betony nawet dwa razy lżejsze od tych, w których zastosowano kruszywo naturalne, a ponadto trzy razy cieplejsze. W formie luźnych ziaren może być wykorzystywane w geotechnice czy jako warstwy drenażowe - wymienia prezes Krzysztof Łuczaj.

Jak dodaje, gdyby na stadionie narodowym przed pamiętnym meczem Polski z Anglią zastosowano pod boiskiem drenaż z kruszyw LSA, to cała historia z „basenem narodowym” zwyczajnie by się nie wydarzyła.

Z udziałem kruszyw LSA powstają już posadzki hal przemysłowych, ale też w domach jednorodzinnych (są dużo cieplejsze od tych wykonywanych do tej pory tradycyjnymi metodami), betonowe bloczki oraz prefabrykaty na potrzeby firm budowlanych. W ogrodnictwie granulat jest już wykorzystywany do ściółkowania roślin,  drenaży, a nawet bezglebowej hodowli storczyków.

Zakład produkcyjny LSA działa od roku w pobliżu Sowlan, tuż przy hałdzie popiołów z dawnej białostockiej elektrociepłowni (obecnie Enea Wytwarzanie). Jego sercem jest unikalnej konstrukcji piec obrotowy, w którym odbywa się cały proces spiekania kruszyw (opatentowany). Zakład jest całkowicie zautomatyzowany. Na jednej zmianie pracuje tylko czterech pracowników. Firma ma własny dział badawczo-rozwojowy i kolejne pomysły na przetwarzanie innych produktów, których do tej pory nikt nie potrafił zagospodarować.

Nagroda „QI Najwyższa Jakość” to wyróżnienie przyznawane pod patronatem Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Klubu Polskie Forum ISO 9000. Celem konkursu jest promowanie firm i instytucji, które reprezentują najwyższe standardy produkcji czy świadczonych usług. Wśród laureatów z lat poprzednich są czołowe firmy występujące na polskim rynku, m.in. BP, MAN, Bank Pekao, Atlas, Anwil, Ytong, czy Zelmer.

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę