Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niższe dopłaty energetyczne

19 października 2007
Złe wiadomości dla plantatorów rzepaku. Wszystko wskazuje na to, że tzw. dopłaty energetyczne będą znacznie niższe niż początkowo zapowiadano. A wszystko przez gwałtowny rozwój upraw na cele biopaliwowe.

Unia Europejska chce promować rozwój rynku odnawialnych paliw między innymi poprzez subwencje. Ale ostatnie informacje płynące z Brukseli nie są zbyt dobre.

Roman Rybacki – Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju: - Pojawiły się informacje, które nas niepokoją jeśli chodzi o redukcję dopłat.

Do tej pory wszystko wskazywało na to, że w Unii Europejskiej dopłata do roślin energetycznych wyniesie 45 euro do hektara. Bruksela założyła bowiem, że powierzchnia takich roślin nie przekroczy we Wspólnocie 2 milionów hektarów. Ale rozwój rynku biopaliw wszystkich zaskoczył.

Mariusz Olejnik – prezes KZPR: - W Unii Europejskiej roślinami energetycznymi obsiano dotychczas 3 miliony hektarów, natomiast dopłata dotyczy tylko 2 milionów hektarów czyli każdy kraj będzie miał o te 45 euro do hektara zmniejszone.

Szacuje się, że przy takim wzroście areału upraw dopłata spadnie z 45 do 30 euro. To nie jedyny problem plantatorów rzepaku. Kilka miesięcy temu przyznano im podobne dopłaty z budżetu krajowego. Do każdego hektara upraw energetycznych miały one wynosić 176 złotych.

Niestety nie wszyscy mogą z tych dotacji skorzystać. Jej wypłacanie odbywa się bowiem w ramach mechanizmu de minimis. Problem w tym, że wielu rolników ma już wyczerpany ten limit pomocy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę