Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niski poziom umiejętności czytania u 20 proc. Europejczyków

9 października 2013
U 20 proc. mieszkańców Unii Europejskiej umiejętności czytania i pisania są na niskim poziomie - wynika z badania Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Polska jest jednym z krajów, w których pochodzenie społeczne ma duży wpływ na te umiejętności. Wyniki Polaków były poniżej średniej krajów OECD.

Międzynarodowe Badanie Kompetencji Osób Dorosłych (PIAAC) jest pierwszym badaniem sprawdzającym główne umiejętności przetwarzania informacji, czyli umiejętności czytania, pisania, liczenia i rozwiązywania problemów za pomocą komputerów u dorosłych z 23 krajów. Wśród 17 krajów UE objętych badaniem znalazła się Polska.

- Otworzyliśmy nową kopalnię wiedzy. Decydenci będą korzystać z tego kluczowego narzędzia, by ulepszać systemy edukacji - powiedział prezentując wyniki PIAAC sekretarz generalny OECD Angel Gurria.

Na pierwszym miejscu w rankingu umiejętności czytania i pisania uplasowała się Japonia, a tuż za nią Finlandia, Holandia, Australia i Szwecja. U co piątego Japończyka i Fina poziom tych umiejętności jest wysoki. Jak tłumaczył szef OECD, o wysokim poziomie tych umiejętności można mówić w przypadku osób, które są w stanie wyciągać złożone wnioski z tekstów i umieją odczytywać ich ukryte znaczenie. Z kolei osoby o najniższym poziomie tych umiejętności rozumieją tylko krótkie teksty i podstawowe słownictwo.

Badanie potwierdza niski poziom umiejętności czytania i pisania u jednego na pięciu dorosłych Europejczyków oraz niski poziom umiejętności liczenia u jednego na czterech mieszkańców UE. Ten odsetek jest jeszcze wyższy u osób bezrobotnych, które nie dokształcają się - powiedziała na konferencji prasowej komisarz ds. edukacji Andrulla Wasiliu.

Autorzy PIAAC stwierdzili niski poziom umiejętności czytania, pisania i liczenia u 20 proc. dorosłych Polaków, Irlandczyków, Francuzów i Brytyjczyków. Polska znalazła się na osiemnastym miejscu jeżeli chodzi o rozumowanie matematyczne i dziewiętnastym w rozumieniu tekstu. Wyniki Polaków były poniżej średniej krajów OECD.

Według Gurrii badanie pokazuje, jak "wielki wpływ wiedza ma na życiowe szanse obywateli". - Osoby, u których poziom umiejętności przetwarzania informacji jest wysoki, zarabiają za godzinę o 60 proc. więcej niż ci, u których umiejętności te są na najniższym poziomie - powiedział. Z kolei w przypadku osób, których umiejętności czytania i pisania są na niskim poziomie, prawdopodobieństwo tego, że będą bezrobotne, jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku tych z dobrymi umiejętnościami - dodał sekretarz generalny OECD.

W PIAAC czytamy, że w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech i USA "pochodzenie społeczne ma duży wpływ na umiejętności czytania i pisania".

- W zbyt wielu krajach UE przyszłość dziecka wciąż zależy od sytuacji rodziców. Jeśli rodzice są słabo wykształceni, to prawdopodobne jest, że ich dzieci też będą miały niski poziom umiejętności - powiedziała komisarz Wasiliu.

Ponadto z badania wynika, że 25 proc. dorosłych w UE nie ma umiejętności informatycznych. Podczas gdy w Norwegii, Finlandii i Szwecji u ponad 40 proc. dorosłych poziom umiejętności pozwalających na rozwiązywanie problemów za pomocą komputerów jest wysoki, ok. 20 proc. Polaków, Hiszpanów, Włochów, Cypryjczyków czy Słowaków nie ma żadnego doświadczenia z komputerami.

Według Wasiliu "niedopuszczalne jest to, aby u jednej piątej ludności UE poziom umiejętności był niski". W celu zwiększania umiejętności mieszkańców "28" konieczne jest "skuteczniejsze inwestowanie w lepszą edukację i lepsze szkolenia" - uważa komisarz. - Każdy kraj powinien otrzymywać "solidny przydział" w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - powiedziała.

Poinformowała też, że KE podpisała porozumienie o współpracy z OECD oraz że w ramach tej umowy dalej analizowane będą wyniki PIAAC, by "pomóc krajom członkowskim lepiej zrozumieć, w jaki sposób rozwijać umiejętności ich obywateli".

Badanie PIAAC przeprowadzono w latach 2011-2012 wśród 5 tys. osób w wieku od 16 do 65 lat w 17 krajach UE (Belgii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Holandii, Austrii, Polsce, Słowacji, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i na Cyprze), a także w Australii, Kanadzie, Japonii, Korei Płd., Norwegii i USA.   

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę