Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

NIP wciąż żyje. Zamiast ułatwień jest zamieszanie

16 września 2011
Miało być łatwiej, a jest konsternacja. Od 1 lipca 2011 r. zniknął NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz tych, które nie są podatnikami VAT. Jednak z naszej sondy wynika, że tam, gdzie miały pojawić się ułatwienia – np. przy załatwianiu wielu spraw w urzędach, bankach czy przy zapisie dziecka do przedszkola – sprawa wygląda bardzo różnie.

Urzędnicy niepewni
Zadzwoniliśmy do kilkunastu urzędów gmin, pytając o formalności dotyczące załatwienia typowych spraw urzędowych, np. związanych z podatkami gminnymi. W rozmowie zawsze pojawiało się pytanie, czy potrzebny jest NIP.
– Teoretycznie nie, ale dla pewności lepiej niech pan napisze. Skoro są jeszcze wnioski z rubryką NIP, to ktoś może potraktować, że wciąż obowiązuje – usłyszeliśmy odpowiedź pracownika urzędu gminy w Aleksandrowie Kujawskim.
Kwestionariusz rządzi
Rubryki NIP w dalszym ciągu występują bowiem w wielu wnioskach urzędowych. Tak jest np. we wniosku o wydanie kopii mapy zasadniczej czy udostępnienie danych kartograficznych w postaci cyfrowej, które składa się w starostwach powiatowych, np. w Pruszkowie. Jak poradził nam urzędnik, w miejsce NIP można wstawić... kreskę.
Podobna wątpliwość pojawia się przy składaniu wniosku o stypendium naukowe, np. w gminie Wejherowo – oprócz rubryki PESEL pojawia się NIP. W gminie powiedziano nam, że jest on wyłącznie opcjonalny. Ale ze wzoru się tego nie dowiemy, gdyż brakuje takiej informacji.
Lepiej wygląda sytuacja w kancelariach notarialnych. – Numeru NIP już nie wymagamy, może są to jakieś jednostkowe przypadki wynikające z gapiostwa – mówi nam jeden z notariuszy.
Podobnie jest w supermarketach budowlanych. Do tej pory NIP był potrzebny do wystawiania faktur (mogą je otrzymywać także osoby prywatne, które chcą np. skorzystać z ulgi na materiały budowlane). – Teraz wystarczy imię i nazwisko – zapewniła nas pracownica działu faktur stołecznej Castoramy. NIP-u nie potrzeba też przy staraniu się o pozwolenie na budowę.
W banku na zero
Gorzej jest z próbą wysłania podatkowego przelewu internetowego z banku. W formularzach zwykle pojawia się rubryka NIP. Tak jest np. w przypadku formularza PPE dla osób prywatnych odprowadzających podatek z tytułu wynajmu mieszkania. Banki jednak zapewniają, że numer NIP nie jest wymagany. – Nie prosimy klientów o podawanie go – mówi Radosław Różycki z BZ WBK. Jeśli w formularzach elektronicznych pojawia się rubryka NIP, pracownicy banku wpisują w to miejsce „000”, co dla systemu jest równoznaczne z jej wypełnieniem.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę