Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

NIK wykryła błędy w księgach rachunkowych państwowych jednostek budżetowych

17 sierpnia 2011
W 19 proc. zbadanych państwowych jednostkach budżetowych NIK wykryła nieprawidłowości w księgach rachunkowych wpływające na ich roczne sprawozdania.
Kontrola państwowych osób prawnych i funduszy celowych przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) ujawniła nieprawidłowości dotyczyły m.in. błędów w księgach rachunkowych. Wynika to z opublikowanej analizy wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2010 roku.
Zbigniew Matwiej z Najwyższej Izby Kontroli wyjaśnia, że badaniu poddano 172 podmioty. Kontrolą objęto m.in. próbę zapisów/dowodów księgowych pod kątem prawidłowości ewidencji księgowej w zakresie kwot transakcji, okresu księgowania i wskazania podziałek klasyfikacji budżetowej, zgodnie z którymi sporządzane są roczne i bieżące sprawozdania budżetowe. W jej wyniku u 33 dysponentów środków budżetowych (19,2 proc.) wykryto nieprawidłowości wpływające na sprawozdania roczne jednostek na łączną kwotę 664,9 tys. zł.
– Dotyczyły one najczęściej nieujmowania transakcji w księgach właściwego roku budżetowego oraz ich błędnej kwalifikacji w ramach podziałek klasyfikacji budżetowej – twierdzi nasz rozmówca.
Z kolei w zakresie wiarygodności ksiąg dysponentom środków budżetowych w odniesieniu do sprawozdawczości rocznej wydano 147 ocen pozytywnych (85,5 proc.), 22 pozytywnych (12,8 proc.) z zastrzeżeniami i tylko trzy negatywne (1,7 proc.). Zbigniew Matwiej podaje, że negatywnie zaopiniowano wiarygodność ksiąg rachunkowych w tym zakresie w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, Prokuraturze Okręgowej w Koninie i Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Suwałkach.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę