Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

NIK przesłucha rolników poszkodowanych w tzw. aferze ogórkowej

31 sierpnia 2012
NIK przesłucha w czwartek kilkunastu rolników z regionu świętokrzyskiego ws. tzw. afery ogórkowej. Rolnicy zarzucili Agencji Rynku Rolnego, że nie dostali informacji o odszkodowaniach UE za za straty, jakie ponieśli w wyniku epidemii E-coli w 2011 r.

Jak poinformowała w środę PAP Irena Romanowska, pełnomocnik poszkodowanych rolników z województwa świętokrzyskiego, pierwsze przesłuchania odbędą się w czwartek w Wiślicy (Świętokrzyskie).

Kielecka delegatura NIK odmówiła informacji w tej sprawie.

- Chodzi o dostarczenie funkcjonariuszom NIK pełnego przekroju skarg, które dotyczą działań Agencji Rynku Rolnego. Chcemy, aby wypowiedziało się kilkanaście osób z różnych powiatów i skarżących się na różne błędy procedur wypłacania odszkodowań - powiedziała Romanowska.

Skargi w sprawie tzw. afery ogórkowej trafiły do kilkudziesięciu polskich instytucji. Według pełnomocnik świętokrzyskich rolników NIK jest pierwszą, która formalnie zareagowała na pisma.

Rolnicy z woj. świętokrzyskiego czekają na rozstrzygnięcie 2700 skarg ws. ARR, które przyjęła Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej.

- W poniedziałek zwróciłem się pisemnie o udzielenie informacji na jakim etapie znajduje się rozpatrywanie skarg świętokrzyskich rolników - poinformował w środę PAP świętokrzyski poseł Ruchu Palikota Sławomir Kopyciński, który pilotuje sprawę od października 2011 roku.

W lipcu br. do Prokuratury Generalnej trafiło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ws. tzw. afery ogórkowej przesłane przez świętokrzyskiego posła PiS Tomasza Kaczmarek. Pismo z wnioskiem o zbadanie sprawy przesłali do Prokuratora Generalnego także wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich i poseł Cezary Olejniczak (SLD). W środę rzecznik Prokuratury Generalnej, prokurator Mateusz Martyniuk, poinformował PAP, że w najbliższych dniach powinno być wiadomo, jaki bieg zostanie nadany sprawie.

Tzw. afera ogórkowa dotyczy wypłaty odszkodowań za straty poniesione przez producentów rolnych w 2011 r. w wyniku epidemii E-coli. Unia Europejska przeznaczyła wówczas 227 mln euro na wypłaty odszkodowań, Polsce przypadło z tej puli 46,4 mln euro.

2700 świętokrzyskich rolników - uprawiających głównie ogórki i pomidory - twierdzi, że nie dotarły do nich informacje na temat możliwości ubiegania się o rekompensaty. Większość producentów sądziła, że odszkodowania należą się tylko rolnikom uprawiającym warzywa w szklarniach i tunelach foliowych. Dopiero kilka dni przed ostatecznym terminem składania wniosków dowiedzieli się, że o odszkodowania mogą ubiegać się także uprawiający warzywa gruntowe. Odszkodowania w regionie otrzymało 1300 na 5000 starających się o nie osób.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę