Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

NIK: Brak właściwego nadzoru fermami zwierząt

28 stycznia 2015
Najwyższa Izba Kontroli badając nadzór nad funkcjonowaniem ferm zwierząt w woj. lubuskim uznała, że nie wszędzie był on prowadzony prawidłowo - poinformował PAP Zdzisław Szafrański z Delegatury NIK w Zielonej Górze.
W woj. lubuskim skontrolowano Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze, powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne w Międzyrzeczu i Nowej Soli oraz dwa powiatowe inspektoraty weterynarii - w Międzyrzeczu i Nowej Soli. Badaniami kontrolnymi objęto lata 2011-2013.

Kontrola NIK wykazała poważne nieprawidłowości w powiecie międzyrzeckim. Stwierdzono, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny nierzetelnie sprawował bieżący nadzór sanitarny nad fermami zwierząt. "Zaniechano bowiem jakichkolwiek kontroli w zakresie przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne w objętych nadzorem fermach zwierząt" - powiedział PAP Szafrański.

Dodał, że w tym powiecie nie można było ustalić ile ferm i jakie znajdowały się pod nadzorem powiatowej stacji Sanepidu. Baza danych o podmiotach nadzorowanych przez PSSE obejmowała 758 podmiotów, a w rzeczywistości podmiotów będących pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Międzyrzeczu było kilka tysięcy, w tym fermy zwierząt. Liczby ferm z powodu nierzetelnie prowadzonej ewidencji nie można było jednak ustalić.

Zdaniem NIK, pomimo braku skarg, powiatowy Sanepid powinien cyklicznie kontrolować fermy na podległym mu terenie, z uwagi na ich niekorzystne oddziaływanie na środowisko i ludzi. PPIS w Międzyrzeczu zobowiązał się we współpracy z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Międzyrzeczu zaktualizować dane i objąć fermy stałą kontrolą.

Według NIK wzorem dla powiatu międzyrzeckiego może być nowosolski, gdzie odpowiednie instytucje rzetelnie prowadziły ewidencje i kontrolowały fermy zwierząt: wielkoprzemysłowe fermy trzody chlewnej i drobiu czy zwierząt futerkowych.

Z kolei w przypadku Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Zielonej Górze kontrolerzy NIK stwierdzili, że instytucja ta nie zawsze sprawdzała, czy właściciele ferm wykonują wcześniej nałożone przez kontrolerów zadania.

Oprócz woj. lubuskiego kontrole przeprowadzono w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i wielkopolskim, łącznie w pięciu wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska, ośmiu powiatowych inspektoratach weterynarii, ośmiu powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Kontrola została przeprowadzona także w Ministerstwie Środowiska, Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, Głównym Inspektoracie Weterynarii.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę