Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niger i Mali zagrożone szarańczą

5 stycznia 2016
Uprawom Nigru i Mali grozi atak szarańczy pustynnej, której roje wędrują na południe z Algierii i Libii - informuje na swojej stronie internetowej FAO - agencja ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa. Roje szarańczy zostały już zlokalizowane w północnym Nigrze.
FAO informuje, że kontrola szarańczy jest utrudniona ze względu na niepokoje po obu stronach granicy algiersko-libijskiej.
"Polityczna niestabilność i konflikt w Mali także nie sprzyjają monitoringowi i kontroli rojów szarańczy, jeżeli dotrą one do tego kraju" - wskazano w komunikacie FAO. Organizacja podaje, że pierwsze zanotowane w tym roku ataki tych owadów odnotowano w styczniu 2012 r. w południowo-zachodniej Libii niedaleko Ghat i w południowo-wschodniej Algierii.
Pod koniec marca 2012 r. FAO ostrzegła, że szarańcza może dotrzeć do Nigru i Mali do czerwca. Deszcze i wegetacja spowodowały, że roje szarańczy utworzyły się w połowie maja.
"To, z iloma owadami będziemy mieli do czynienia i jak daleko się one przemieszczą, będzie zależeć od dwóch czynników - skuteczności działań w Algierii i Libii oraz od opadów deszczu w Sahelu Afryki Zachodniej" - ocenia Keith Cressman z FAO.
Agencja informuje, że zarówno Algieria, jak i Libia próbują zabezpieczyć teren zaatakowany przez szkodniki. Chodzi o powierzchnię 40 tys. hektarów w Algierii i 21 tys. hektarów w Libii.
"W normalnych warunkach Algieria i Libia byłyby w stanie kontrolować większość rojów szarańczy i zapobiec ich przemieszczeniu się na południe, ale niepokoje po obu stronach granicy algiersko-libijskiej utrudniają ekspertom lokalnym i z FAO pełen dostęp do terenów opanowanych przez szkodniki" - wskazał Cressman.
Dodał, że możliwości Libii w zakresie kontroli szarańczy zostały w ostatnich latach ograniczone.
FAO informuje, że ostatnio Niger doświadczył ataku szarańczy podczas plagi w latach 2003-05, która dotknęła farmerów z 20 krajów. Na opanowanie szarańczy w Libii FAO przeznaczyła 700 tys. dol.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę