Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w 2014 roku nastąpiło odwrócenie wzrostowych tendencji cen skupu mleka. Według danych GUS w lutym za hektolitr surowca rolnicy otrzymywali średnio 151,65 zł, tj. o 1,3% mniej w relacji miesięcznej, choć o prawie 23% więcej w stosunku rocznym.
Największe spadki w skali miesiąca (przekraczające 4%) odnotowano w województwie mazowieckim (do 151,37 zł/hl), w pozostałych regionach sięgały one 1%. W czterech województwach ceny skupu wzrosły, choć nieznacznie. Jedynie w małopolskim podwyżka wyniosła 1,6% m/m (do 140,03 zł/hl).
Odnotowane spadki mają wprawdzie charakter sezonowy, ale ze statystycznego punktu widzenia są dość istotne. W ostatnich latach w lutym ceny ulegały obniżce przeciętnie o 0,3% wobec stycznia (w niektórych latach zdarzały się również ich wzrosty). Oznacza to, że konkurencja o surowiec nieco słabnie i naszym zdaniem kolejne miesiące mogę przynieść dalsze spadki cen płaconych rolnikom.
Handel zagraniczny przetworami mleczarskimi
W 2013 roku popyt na przetwory mleczarskie na rynku globalnym był przede wszystkim generowany przez Rosję i Chiny. Sytuację tę dobrze wykorzystały polskie firmy - w ub. r. wartość sprzedaży na rynek rosyjski wzrosła o 69% do 140,4 mln euro, a Państwo Środka znalazło się na ósmym miejscu wśród odbiorców mleka w proszku.
W bieżącym roku kraje te nadal generują duże obroty na rynku. Według informacji Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w styczniu wartość eksportu przetworów mleczarskich na rynki zagraniczne wyniosła 146,3 mln euro, czyli była o ponad 20% wyższa niż przed rokiem. W przypadku Rosji przekroczyła ona ubiegłoroczny poziom o ponad 96% (sięgając 15,2 mln euro). Tym samym udział naszego sąsiada w całkowitej wartości eksportu artykułów mlecznych sięgnął 10% wobec 6% notowanych w ubiegłym roku.
Co ciekawe, w 2014 roku Rosja jest nie tylko dużym rynkiem zbytu dla polskich serów - ponad 40-procentowy wzrost wartości wywozu - ale też dla masła i mleka w proszku.
W styczniu br. sprzedaż masła do Rosji zwiększyła się o 260% wobec analogicznego okresu przed rokiem, do 1,5 mln euro, zaś mleka w proszku 54-krotnie do 2,3 mln euro.
Zatem udział naszego sąsiada w całym eksporcie masła wzrósł z 5% w 2013 roku do 13,5% notowanych obecnie, natomiast w eksporcie mleka w proszku z 0,2% do ponad 7%. Obecnie Rosja jest czołowym odbiorcą polskich serów, zajmuje druga˛ pozycje˛ w przypadku masła i czwartą w odniesieniu do mleka w proszku.
Z kolei Chiny wspięły się na trzecią pozycję wśród naszych odbiorów mleka w proszku, zaraz za Niemcami, a przed Federacją Rosyjską. W styczniu 2013 r. wartość eksportu tego produktu do Państwa Środka wyniosła 0,5 mln euro, zaś w styczniu 2014 r. już 3,0 mln euro, tj. prawie 6-krotnie więcej.
9479468
1