Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

(Nie)ziemski interes

5 stycznia 2016
Zamiast w akcje, w gospodarstwa. Wśród dużych inwestorów wraca moda na lokowanie pieniędzy w ziemię rolną. Na czele listy Europa Wschodnia i byłe republiki radzieckie.    

Zagraniczni inwestorzy indywidualni oraz fundusze szukają atrakcyjnych terenów rolnych, które będą dla nich bezpieczna lokatą.

Ziemia rolna w Czechach, czy na Węgrzech jest już zbyt droga. Dlatego przedsiębiorcy szukają dobrych miejsc w Rumunii i Bułgarii. Według brytyjskiej firmy konsultingowej Rumunia to strzał w dziesiątkę, bowiem ma gleby wysokiej klasy i jest idealna zarówno dla dużych inwestorów, jak i dla tych z mniejszym portfelem.

Ponieważ ceny gruntów ornych są tam jeszcze stosunkowo niskie, jest szansa na osiągnięcie sporych zysków. Zdaniem analityków stopa zwrotu z takiej inwestycji może sięgać 10 procent.

    
--------------------------
    

Amerykański Departament Rolnictwa szuka rozwiązań, by ominąć wyrok sądu federalnego, który zakazał uprawy genetycznie modyfikowanych buraków cukrowych.

Przypomnijmy- sędzia z Kalifornii zdecydował, że dopóki urzędnicy nie skompletują wszystkich badań środowiskowych związanych z uprawą tej odmiany, farmerzy nie mogą siać transgenicznych buraków.

Takie badania mogłyby potrwać nawet dwa lata, a zdaniem ekspertów z departamentu rolnictwa ograniczy to amerykańską produkcję cukru o przeszło 20 procent. Jak donosi Reuters, w Waszyngtonie szykowane są awaryjne rozwiązania.

Najbardziej prawdopodobne jest to, że departament wyda pozwolenie na uprawę buraków firmy Monsanto już w przyszłym roku, ale pod pewnymi warunkami.

Organizacje ekologiczne są wściekłe. Zapowiadają kolejną walkę z urzędem i są przekonane, że ponownie wygrają.

    
---------------------
    

Ćma słonecznica orężówka – brzmi egzotycznie, ale zamiarów pokojowych nie ma. W Grecji niszczy całe uprawy bawełny.

I tak zalazła rolnikom za skórę, że poprosili rząd o pomoc. Ten chce udzielić plantatorom wsparcie z publicznych pieniędzy, ale potrzebuje na to zgody Komisji Europejskiej.

Dacian Ciolos- odpowiedzialny za unijne rolnictwo- obiecał, że sprawa zostanie rozpatrzona, ale przypomniał, że bawełny nie ma na liście upraw, które mogą być objęte pomocą publiczną.

Greckie władze zbierają teraz dane o zniszczeniach z 45 tysięcy gospodarstw, które zajmują się uprawą bawełny. Na ich podstawie Komisja ma wydać ostateczną decyzję.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę