Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niewielka opłacalność produkcji indyków

17 września 2012
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że pod koniec sierpnia nadal taniały indory. Tendencja spadkowa ich cen dominuje na rynku już od lipca ubiegłego roku. Powodem spadających cen indyków jest ich duża produkcja.

W ostatnim tygodniu sierpnia (27.08-2.09) przeciętna cena zakupu indorów w zakładach monitorowanych przez MRiRW zanotowała znaczny spadek (3,9%) w stosunku do poprzedniego tygodnia i wyniosła netto 5,27 zł/kg. Cena ta jest prawie o 11% niższa niż w tym samym okresie przed rokiem. To wyjątkowa sytuacja, gdyż wszystkie inne główne gatunki żywca (trzoda, bydło, kurczęta) są znacznie droższe rok temu.
W warunkach rekordowo wysokich cen pasz, opłacalność produkcji indyków jest dzisiaj niska. W sierpniu przeciętna cena zakupu indyków (łącznie indyczek i indorów) wg MRiRW wyniosła 5,25 zł/kg. Odpowiadało to około 3,15-3,25 kg pełnoporcjowej mieszanki paszowej dla indyków (średnia ważona cena różnych mieszanek). To znacznie gorsza relacja niż przeciętnie w sierpniu w poprzednich pięciu latach. W okresie tym kilogram żywca odpowiadał 3,87 kg paszy.
Powodem spadających cen indyków jest ich duża produkcja. Jak wynika z analizy wstępnych danych Eurostatu, uboje w pierwszej połowie roku wyniosły 116,4 tys. t w porównaniu z 96,6 tys. t w analogicznym okresie przed rokiem. Oznacza to wzrost niemalże o 21%.
Na razie dane GUS o wylęgach nie wskazują na to, aby sytuacja ta miała ulec diametralnej zmianie w najbliższych tygodniach. Wylęgi piskląt indyczych w lipcu wyniosły 2162 tys. szt., import 985 tys. szt., a eksport 161 tys. szt. z czego wynika, że wstawienia były zbliżone do 2960 tys. szt. i były o 3,0% wyższe niż w czerwcu. Warto jednak zauważyć, że lipiec ma o jeden dzień więcej niż czerwiec. Biorąc pod uwagę tę różnicę, można wyciągnąć wniosek, że przeciętne dzienne wstawienia były zbliżone do tych zarejestrowanych miesiąc wcześniej.
Jednak w porównaniu ze wstawieniami z tego samego okresu w ubiegłym roku, tegoroczne wciąż są stosunkowo wysokie. W miesiącach maj-lipiec 2012 r. wstawienia były o 8% wyższe niż w porównywalnym okresie w 2011 roku.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę