MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Nierzetelni dłużnicy na czarnych listach

11 kwietnia 2003

Za kilka miesięcy w naszym życiu publicznym pojawią się nowe instytucje – biura informacji gospodarczej. Będą powoływane na mocy ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej, która ma za zadanie podniesienie wiarygodności płatniczej przedsiębiorców i konsumentów.

Przedsiębiorcy zyskają narzędzie, dzięki któremu problemy z zatorami płatniczymi i wyłudzeniami powinny zostać ograniczone, a obrót gospodarczy stanie się bezpieczniejszy. Aby informację o zobowiązaniu można było przekazać do biura informacji gospodarczej, musi zostać spełnionych kilka warunków: 

  • zobowiązanie powstało z tytułu umowy o kredyt konsumencki, umowy o przewóz osoby w regularnej komunikacji publicznej lub umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej,
  • łączna kwota zobowiązań konsumenta wobec przedsiębiorcy wynosi co najmniej 200 złotych – w przypadku umów o kredyt konsumencki lub o przewóz osób, lub co najmniej 500 złotych – w przypadku zobowiązania dwóch przedsiębiorców,
  • świadczenie jest wymagalne od co najmniej 60 dni,
  • upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez przedsiębiorcę listem poleconym, na adres wskazany przez konsumenta do korespondencji lub adres zameldowania konsumenta na pobyt stały lub czasowy, wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania informacji do biura, z podaniem nazwy i adresu siedziby tego biura.

Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej uchwalona przez Sejm 14 lutego 2003 roku została opublikowana 25 marca br. w Dz. U. nr 50, poz. 424. wejdzie w życie po upływie miesiąca od dni ogłoszenia (czyli 25 kwietnia 2003 roku).

Zgodnie z ustawą, udostępnianie informacji gospodarczych następuje wyłącznie za pośrednictwem biur informacji gospodarczej. Będą one jednostkami samofinasującymi się. Opłata za każdorazowe udostępnienie informacji ma być zgodna z obowiązującym w tym biurze cennikiem i nie wyższa jednak niż 2,50 zł. Biura będą mogły zbierać informacje tylko od przedsiębiorców, z którymi podpisały umowę. Ma to na celu zapewnienie łatwiejszej identyfikacji źródła informacji. Zgodnie z ustawą bowiem, za wiarygodność danych będzie odpowiadał ten, kto je przekazał do biura. Kto zaś przekaże do biura nieprawdziwą informację gospodarczą, podlega grzywnie do 30 tys. zł. Takiej samej karze będzie podlegał ten, kto nie usunął nieprawdziwej informacji w ciągu 90. dni od daty otrzymania powiadomienia o tym, lub ujawnił niezgodnie z przepisami ustawy informację gospodarczą osobom trzecim.

Biuro ujawnia informacje gospodarcze o zobowiązaniach konsumentów lub dotyczące posłużenia się podrobionym lub cudzym dokumentem, wyłącznie przedsiębiorcom, którzy zawarli z biurem umowę, oraz innym biurom. 


POWIĄZANE

Nowy rok i nowe szanse na otwarcie nowych rynków dla polskiej żywności wysokiej ...

Polska branża cukrownicza, od dekad oparta na węglu, stoi dziś przed kluczowym w...

Aplikacje IoT służą zintegrowaniu urządzeń, sensorów i całej infrastruktury, dzi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę