Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nieprawidłowości w łańcuchu żywnościowym.

13 listopada 2009
Coraz częściej w Polsce i wielu państwach Unii Europejskiej mówi się o konieczności precyzyjnej kontroli łańcucha żywnościowego, czyli drogi jaką żywność pokonuje z pola na talerz konsumenta.

Sprawa jest na tyle ważna, że zajmuje się nią Parlament Europejski, a w naszym kraju powstał już projekt zarządzenia, które czeka na podpis Prezesa Rady Ministrów.

Zanim mleko z gospodarstwa trafi na sklepowa półkę jego cena wzrośnie kilkakrotnie. A nawet kilkunastokrotnie, jeżeli zostanie przetworzone na przykład na żółty ser. I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby o tym wzroście decydowała jedynie marża handlowa.

Jednak ten element jest tylko jednym z wielu składników ceny jakie w przypadku jednego produktu pojawiają się na różnych etapach jego drogi do sklepowej półki. Przy czym w tych relacjach najbardziej pokrzywdzonymi nie muszą być konsumenci.

Umowy, które stawiają na uprzywilejowanej pozycji odbiorców towarów. Odwlekane i przedłużane pod błahym pozorem terminy płatności. Potrącanie od ceny za towar należności za - często iluzoryczne – czynności jakie z tym towarem wykonuje jego odbiorca.

W tym tak zwane półkowe, czyli opłata za umieszczenie produktów na półce. Powyższe przykłady to tylko kilka z długiej listy nieprawidłowości z jakimi mają do czynienia podmioty łańcucha żywnościowego.

W sprawie stosowania przez sieci szeregu praktyk, które zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji już czterokrotnie orzekał Sąd Najwyższy. A ostatnie jego orzeczenie z 19 sierpnia tego roku dowodzi jednoznacznie, że można dochodzić swoich roszczeń z tytułu niewłaściwego wykonania umowy.

Jednak ta droga jest bardzo długa. Lepiej wszystkie niedopowiedzenia załatwiać polubownie. Szczególnie, że przedstawiciele wielkich sieci handlowych skupieni w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji potępiają takie nieuczciwe praktyki. Potępiają oficjalnie jednak gdy dochodzi do szczegółów to uważają, że niemożliwe jest stworzenie dokumentu, który mógłby je ograniczyć.

W Polsce, w ostatnich 18. miesiącach ceny żywności wzrosły o około 9%, a działo się to w sytuacji, gdy spadały ceny na surowce - warzywa, owoce, zboże, mleko. Niekorzystne tendencje w skupie spowodowały, że tylko w ostatnim roku dochody rolników spadły aż o 16%.

Czy międzyresortowy zespół powstanie i czy w Polsce jest możliwa administracyjna kontrola łańcucha żywnościowego? Jakie decyzje w tej sprawie mogą zapaść w Parlamencie Europejskim?

Czy jeżeli sieci handlowe zrezygnują z dotychczasowych praktyk, to czy rolnicy za surowce dostarczane przetwórcom mogą dostawać więcej pieniędzy, a konsumenci zapłacą mniej? Kto zechce, a kto będzie musiał podzielić się zyskiem? O tym rozmawiają w studio:

Tadeusz Nalewajk - wiceminister rolnictwa
Marek Kwitek – poseł PiS
Wojciech Olejniczak – eurodeputowany (studio w Brukseli)
Maria Andrzej Faliński – Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji
Andrzej Szczepański – Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich
Zapraszamy w niedzielę, o 8.00


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę