Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niepotrzebne płyty

9 marca 2007
Budowa płyt obornikowych w wielu przypadkach była niepotrzebna. Do nadinterpretacji przepisów unijnych przyznał się właśnie resort rolnictwa, który zapowiedział, że swój błąd naprawi. Nowa ustawa jest już prawie napisana.  2 lata temu na polskich rolników nałożono obowiązek budowy płyt obornikowych. Powoływano się wtedy na przepisy unijne. To co do tej pory wydawało się koniecznościa, teraz okazało się błędem w tłumaczeniu unijnych dyrektyw.

Wiktor Szmulewicz KRIR: Myśmy się zastanawiali skąd takie dziwne przepisy. Jeździliśmy po Francji, Niemczech i tak obornik sobie leżał normalnie na pryźmie a my sobie tak wymyśliliśmy, że każdy kto ma chociaż dwie krowy musi coś takiego budować.

To nie jedyny przykład nadgorliwości polskich urzędników. Resort przyznaje się do kolejnych pomyłek. Sprawa dotyczy wielkości stanowisk dla krów. Polskie przepisy dokładnie określają ich wielkość. Dyrektywy unijne już nie.

Stanisław Kowalczyk wiceminister rolnictwa: Nasze prawo w tym przypadku poszło dużo dalej i skomplikowało życie rolnikom. Wielu z nich, nie mogło się przez to ubiegać o fundusze z Unii Europejskiej.

Dlatego ministerstwo pracuje nad nową ustawą, w której znalazłyby się już dobrze przetłumaczone przepisy unijne. A to oznacza, że i wymogi nałożone na rolników będą choćby w tych dwu przypadkach znacznie łagodniejsze. Szacuje się, że w wyniku nadgorliwości urzędników wybudowano ponad 160 tysięcy niepotrzebnych płyt obornikowych. Koszt niepotrzebnego zarządzenia to ponad 38 milionów złotych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę