Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niepewna przyszłość

5 stycznia 2016
Nie milkną komentarze na temat niemiecko-francuskiego oświadczenia w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Rząd bagatelizuję sprawę i twierdzi, że to próbny balon, a Berlin i Paryż chcą w ten sposób wybadać swoich partnerów ze Wspólnoty. Z kolei rolnicy z państw grupy Wyszehradzkiej ostro krytykują dokument nazywając go próbą podzielnia Europy.

Jubileusz Agencji Rynku Rolnego upłyną w cieniu debaty nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej oraz kontrowersyjnego dokumentu na ten temat podpisanego przez ministrów rolnictwa Francji i Niemiec.

Marek Sawicki – minister rolnictwa
Są to harce dwóch dużych państw, mające charakter manewrów przed decyzją KE z listopada. Tak na prawdę wszystko zacznie się w lipcu 2011 roku. Ja o przyszłość wspólnej polityki rolnej jestem spokojny.

Czesław Siekierski – poseł do PE
Można się było tego spodziewać, gdyż broniąc swojego interesu każdy chce zachować swoją kopertę.

Najwięcej kontrowersji w dokumencie wzbudziło zdanie kwestionujące polski postulat wyrównania dopłat bezpośrednich po 2013 roku.

Berlin i Paryż twierdzą, że „propozycja jednolitej standardowej stawki nie ma uzasadnienia”. Komisja Europejska treści oświadczenie nie komentuje, ale co do zasady przyznaje, że trudno oczekiwać, aby takie same dopłaty bezpośrednie wypłacano rolnikom polskim i niemieckim.

Lars Hoelgaard – Komisja Europejska
Musimy być realistami w tym sensie, że trudno sobie wyobrazić, że stare państwa członkowskie będą tak po prostu gotowe zaakceptować spadek dochodów pochodzących z dopłat bezpośrednich. To nie do końca jest zresztą sprawiedliwe biorąc pod uwagę wysokie koszty produkcji w starych państwach członkowskich.

To skandal komentowali wczoraj na gorąco przedstawiciel Izb Rolniczych z państw grupy Wyszehradzkiej.

Jan Veleba – Izby Rolnicze, Republika Czeska
Oświadczenie Niemiec i Francji jest wielkim zaskoczeniem, jeżeli tak ma wyglądać równość to musimy coś z tym zrobić.

Michaly Kun - Izby Rolnicze, Węgry
Z ogromnym zaskoczeniem przyjąłem te oświadczenie, jest to bardzo niesprawiedliwe. Nie możemy się zgodzić na Europę dwóch prędkości.

Wiktor Szmulewicz- KRIR
Niepokoi nas fakt, że dwa silne kraje zaczynaja narzucać swoja politykę dla 27 krajów. I to juz jest zły sygnał.

Ale podczas wczorajszego spotkania z okazji XX- lecia Agencji Rynku Rolnego dyskutowano nie tylko o bezpośrednim wsparciu finansowym dla rolnictwa.

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że podczas negocjacji nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej trzeba także walczyć o utrzymanie mechanizmów interwencyjnych, które na bieżąco będą reagowały na załamania rynkowe.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę