aaa wielkanoc ppr
aa_wielkanoc

Nieopłacalna zmiana sprzedawcy prądu

5 stycznia 2016
Tylko 0,5 procent gospodarstw domowych zmieniło dostawcę energii. W Polsce to się nie opłaca - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Porzucenie dotychczasowego dostawcy energii elektrycznej daje mieszkańcom wielu krajów Unii Europejskiej gigantyczne oszczędności. Ale nie w Polsce. Zmieniając dostawcę, Szwed jest w stanie obniżyć roczne wydatki na prąd o 36 procent, Niemiec - o 21 procent, powyżej 15 procent oszczędzają też Holender, Belg i Włoch.


W gronie maruderów znajduje się Polska. Szacunki pokazują, ze dzięki zmianie sprzedawcy możemy zaoszczędzić od 20 do maksymalnie 80 złotych rocznie. Przy rocznych opłatach za prąd sięgających już średnio 2-2,5 tysiąca złotych - to grosze. Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, na taki ruch zdecydowało się dotąd dopiero 60 tysięcy z 15 milionów polskich gospodarstw domowych. To mniej niż 0,5 procent rynku.

Według branży energetycznej, sprzedawcy energii nie konkurują z sobą, bo trudno jest im zejść poniżej maksymalnej taryfy ustalanej przez Urząd Regulacji Energetyki. Oceniają, że do uzyskania w pełni konkurencyjnego rynku potrzebne jest zdjęcie obowiązku taryfowania.

Regulator broni się, że nie rezygnując z ustalania maksymalnych stawek, działa właśnie w interesie gospodarstw domowych. Przekonuje, że zatwierdzając ceny energii, dba o ochronę odbiorcy przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat.
Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".



POWIĄZANE

Kierowcy zaczynają w końcu odczuwać skutki przeceny, z jaką na początku kwietnia...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval podczas roboczej pod...

Komisja Europejska wykluczyła możliwość osłabienia unijnych przepisów dotyczącyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę