Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nieoficjalna frekwencja: ok. 35-40 procent

28 października 2002

Z nieoficjalnych informacji, zebranych przez PAP od komisji wyborczych, mężów zaufania i sztabów wyborczych wynika że frekwencja w niedzielnych wyborach samorządowych wyniosła ok. 35 - 40 proc.

Według szacunków informatorów PAP najwięcej uprawnionych – od 35 do 55 proc. – głosowało w Świętokrzyskiem. W samych Kielcach głosowało od 30 do ponad 40 proc. wyborców. Jak podali członkowie sześciu obwodowych komisji wyborczych z różnych dzielnic miasta, więcej osób poszło do urn w osiedlach peryferyjnych niż w centrum. Wszyscy informatorzy byli zgodni w opinii, że odwiedzaniu lokali wyborczych nie sprzyjał padający od popołudnia deszcz.

Miejskie komisje wyborcze w Szczecinie szacują nieoficjalnie, że frekwencja w niedzielnych wyborach – godziny popołudniowe – wahała się w granicach 30-50 procent. Podobne szacunki mają także komitety wyborcze.

Przewodniczący kilku obwodowych komisji wyborczych w pięciu miastach woj. śląskiego oszacowali frekwencję do godziny 18.00 na ok. 30-40 proc. Reporter PAP rozmawiał z członkami komisji w Katowicach, Świętochłowicach, Tarnowskich Górach, Sosnowcu i Rybniku. Przedstawiciel jednego z katowickich komitetów wyborczych, na podstawie sygnałów od przedstawicieli komitetu w komisjach, oszacował w godzinach popołudniowych frekwencję na ponad 40 proc. spodziewając się, że w sumie zbliży się ona do 50 proc.

Frekwencja podczas wyborów samorządowych w Gdańsku, tuż przed zamknięciem lokali wyborczych wahała się od 35, do około 40-50 proc., a w Słupsku szacunkowa frekwencja wyniosła około 23 procent. W Lublinie frekwencja wyniosła około 30 proc. – wynika z wyrywkowego sondażu dokonanego przez PAP w kilku obwodowych komisjach wyborczych w mieście.

W kujawsko-pomorskim do późnego popołudnia w wielu miejscowościach głosy oddało tylko 20-25 procent wyborców. Na wsiach w rejonie Świecia n. Wisłą głosowało kilkanaście procent uprawnionych. Przedstawiciele sztabów wyborczych są przekonani, że na niską frekwencję wpływ miała m.in. zła pogoda. W całym regionie wiały silne wiatry i padał deszcz.

Niektóre komisje nie informowały o frekwencji wyborczej, np. w województwie małopolskim czy na Dolnym Śląsku. 


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę