Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nienajlepsze nastroje na giełdach nie sprzyjały złotemu

3 grudnia 2015
Nienajlepsze nastroje na giełdach nie sprzyjały złotemu, który w poniedziałek nieznacznie tracił wobec głównych walut. Około godziny 17 za euro płacono 4,22 zł, a za dolara 3,30 zł.
"Mimo braku jakichkolwiek ważnych wydarzeń, nastroje na rynkach znów nie były najlepsze. Niechęć do podejmowania ryzyka widoczna była na globalnych rynkach finansowych - spadały główne europejskie indeksy giełdowe, drożały relatywnie bezpieczne obligacje Niemiec i USA, a taniały ryzykowne Włoch i Hiszpanii" - zauważył analityk z domu maklerskiego mBanku Szymon Zajkowski.

Spowodowało to, że na rynku walutowym umacniały się waluty traktowane jako tzw. bezpieczne przystanie: japoński jen oraz szwajcarski frank, a osłabiały się waluty naszego regionu, w tym polski złoty. W efekcie EUR/PLN znów wzrósł powyżej 4,22, a CHF/PLN powyżej 3,50.

"W nocy czasu polskiego poznamy ważne dane z Chin, z dynamiką PKB na czele. Silniejsze od oczekiwań spowolnienie w chińskiej gospodarce wywołałoby ponowny wzrost obaw o światową koniunkturę, a co za tym idzie dalszą ucieczkę od ryzyka i osłabienie polskiej waluty" - ocenił Zajkowski.

Główny analityk walutowy z domu maklerskiego BOŚ Marek Rogalski powiedział, że w poniedziałek na złotym widać było próbę utrzymania tego, co obserwowaliśmy w piątek po południu, kiedy złoty nieco zyskał. "Widać jednak, że niepokój, który jest związany z sytuacją na rynkach giełdowych, udziela się rynkom wschodzącym" - wyjaśnił.

Według niego ciekawe jest to, że złoty był w poniedziałek relatywnie słaby w porównaniu z innymi walutami ze swojego koszyka np. turecką lirą. "Myślę, że to może pokazywać, iż najbliższe dni upłyną pod znakiem stabilizacji na złotym, a później możemy spodziewać się osłabienia. Szanse, żeby złoty był wyraźnie mocniejszy w najbliższych dniach są nieduże" - powiedział.

Według Rogalskiego, jeżeli dojdzie do umocnienia polskiej waluty, to najwyżej o 2 gr wobec dolara i euro, ale w kolejnym tygodniu złoty będzie się osłabiał.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę