Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niemojewo. Rolnicy boją się o pieniądze

2 sierpnia 2010
- Nie zapłacili mi za dwie faktury! - denerwuje się pan Marek, rolnik z gminy Lubraniec. - Boję się, że stracę dwadzieścia tysięcy. Kilka podobnych sygnałów odebraliśmy również od innych rolników.

Od kilkunastu dni rolnicy nie przywożą tuczników do zakładu w Niemojewie (gm. Choceń). - Do tej pory nie zapłacono mi za odstawiony w kwietniu towar, nie dostałem też pieniędzy za żywiec, który przywiozłem tu w maju - mówi pan Marek.
Mężczyzna zapewnia, że kilkakrotnie próbował kontaktować się z zakładem. Przez długi czas bezskutecznie. Wreszcie udało mu się porozmawiać z przedstawicielem tej firmy. - Zapewnił mnie, że pieniądze otrzymam. Chcę w to wierzyć, bo gotówka jest mi teraz bardzo potrzebna, poza tym trzeba ufać ludziom- dodaje rolnik.
Inni gospodarze nie są tak optymistycznie nastawieni. - Niedawno głośno było o firmie "Jantur", która nie płaciła za zboże. Rolnicy potracili wszystkie swoje oszczędności, musieli brać kredyty, co będzie jeśli nas też spotka taki los? - zastanawia się pan Stanisław. - Rolnikom zawsze wiatr w oczy, nie dość, że na tucznikach zarabiamy marne grosze, to teraz jeszcze i o ten niewielki zysk musimy się bać!
Właścicielem firmy "Luemipol - Emis", która zalega z płatnościami jest pan Jacek Godzik. Wczoraj udało nam się z nim skontaktować. - Wszyscy rolnicy dostaną swoje pieniądze - zapewnił. - Są opóźnienia, ale do połowy lipca, zapłacimy za odebrany żywiec.
Jacek Godzik rezygnuje z prowadzenia działalności w Niemojewie. Jak mówi głównym powodem tej decyzji jest brak porozumienia z właścicielem dzierżawionego przez niego całego obiektu - firmą "Emis" z Krakowa. - Tę nieruchomość wydzierżawiłem w listopadzie ubiegłego roku - wyjaśnia p. Godzik. - Zainwestowałem w najpilniejsze remonty. Jednak, gdy złożyłem ofertę kupna właścicielowi, ten bardzo wywindował cenę. Szef "Luemipol - Emis" nie kryje swojego rozgoryczenia, mówi, że obiekt jest w fatalnym stanie i wymaga gruntownego remontu, jednak w sytuacji, gdy on jest tylko dzierżawcą, nie opłaca mu się inwestować w modernizację. J. Godzik dodaje, że na opóźnienia w płatnościach dla rolników złożyły się również jego problemy z dłużnikami. Jak twierdzi, Luemipol - Emis ma wobec gospodarzy 160 tys. zł długo, zaś tej firmie odbiorcy żywca są winni ponad 246 tys. zł.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę