Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niemieccy rolnicy chcą zatrudniać Polaków

28 czerwca 2006

Przewodniczący Niemieckiego Związku Rolników (DBV) Gerd Sonnleitner wezwał w poniedziałek niemiecki rząd do zniesienia wszelkich ograniczeń w zatrudnianiu robotników sezonowych z krajów środkowoeuropejskich.

- Wprowadzone przez rząd rozwiązanie, by obsadzić 10 procent miejsc pracy przy żniwach niemieckimi bezrobotnymi, nie zdało egzaminu - powiedział Sonnleitner podczas zjazdu DBV w Magdeburgu.

Dla niektórych właścicieli plantacji szparagów polityka rządu miała "katastrofalne" skutki - podkreślił szef związku. Z powodu braku rąk do pracy wielu producentów musiało ograniczyć obszar upraw - wyjaśnił.

Ze względu na wysokie bezrobocie niemieckie ministerstwo pracy chciało zobowiązać rolników do zatrudnienia przy żniwach 20 proc. niemieckich pracowników. Po ostrych protestach władze ograniczyły obowiązkowy pułap do 10 proc. Media informowały o większym zainteresowaniu bezrobotnych Niemców sezonową pracą w rolnictwie, jednak wielu z nich szybko rezygnowało z pracy ze względu na jej uciążliwość. W Niemczech nie ma pracy ponad 4,5 mln osób.

Co roku w Niemczech pracuje przy żniwach ponad 320 tys. obcokrajowców, głównie Polaków. Ze względu na ograniczenia w tym roku jest ich mniej niż w latach ubiegłych.

Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność uiszczania przez niemieckich pracodawców składki na ubezpieczenie społeczne dla polskich pracowników. Polska i Niemcy nie doszły do porozumienia w kwestii uproszczenia przepisów. Niemieccy rolnicy skarżą się na nawał "papierkowej roboty" oraz wyższy koszt pracowników.

Do 1 maja 2004 roku polscy robotnicy sezonowi zwolnieni byli z obowiązku odprowadzania składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej składki stały się obowiązkowe.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę