Niemcy zainwestowali już w Polsce 23 mld euro. Ostatnio Bosch poinformował, że kupuje rzeszowskiego Zelmera, zaś BASF o budowie fabryki katalizatorów samochodowych – największej fabryki w Europie - podaje niezalezna.pl. Nasi zachodni sąsiedzi wchodzą nie tylko w nasz przemysł. Nabywają także nieruchomości, media i państwowe obligacje.
- W tym roku niemieckie firmy zainwestują u nas 642 mln euro, realizując 18 projektów – podaje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Na liście inwestorów nasi zachodni sąsiedzi zajmują drugie miejsce za Stanami Zjednoczonymi. Polska stała się na tyle atrakcyjna, że firmy niemieckie zdecydowały się na cięcia wydatków inwestycyjnych na świecie i w Europie po to, by m.in. ulokować swój kapitał w Polsce. Po Austrii jesteśmy dla niemieckich koncernów drugą lokalizacją w Europie, a na świecie stoimy tuż za podium: po Chinach, USA i Austrii.
Przełomowym był rok 2011 r. Niemieccy przedsiębiorcy ulokowali u nas aż o 36 proc. więcej kapitału niż rok wcześniej, który był dla nich rekordowy. Wartość inwestycji w Polsce wyniosła niemal 3,5 mld euro. Ankietowani przez PAIiIZ inwestorzy zagraniczni (2/3 z nich były to firmy niemieckie) wskazywali na dobre warunki dla rozwoju ich biznesu w Polsce. A z badań przeprowadzonych przez niemieckie izby przemysłowo-handlowe wynika, że aż 95 proc. działających w naszym kraju niemieckich firm ponownie wybrałoby Polskę. Doceniają kwalifikacje pracowników, ich zaangażowanie w pracę i produktywność.
Największe niemieckie koncerny, takie jak: E.ON, Siemens, Deutsche Telekom, Allianz, Volkswagen, Bayer, od dawna obecne są w naszym kraju. Ostatnio gigant chemiczny BASF poinformował, że buduje w Polsce za 90 mln euro największą w Europie fabrykę katalizatorów samochodowych w Środzie Śląskiej. Do 2016 r. wartość jego inwestycji wzrośnie do 150 mln euro. BASF dogadał się też z państwowym Ciechem, że odkupi od niego za 180 mln zł Zakłady Chemiczne Zachem.
W ręce niemieckiego koncernu BSH Bosch und Siemens trafił już lider rynku drobnego sprzętu AGD w Polsce, rzeszowski Zelmer. Obserwatorzy uważają, że nie tyle sama spółka interesowała Niemców, ile jej sieć dystrybucji w naszym regionie Europy. Również niedawno firma ubezpieczeniowa Warta przeszła w ręce trzeciego co do wielkości ubezpieczyciela w Niemczech Talanx, który kontroluje już 15 proc. rynku majątkowego i 19 proc. ubezpieczeń na życie.
Niemcy interesują się też polskimi nieruchomościami. Najwięcej zezwoleń MSWiA na zakup gruntów otrzymują właśnie nasi sąsiedzi z Zachodu. W ostatnich pięciu latach cudzoziemcy kupili w Polsce ponad 20 tys. mieszkań. Od dwóch lat ich właścicielami najczęściej stają się Niemcy. Niemiecki kapitał umacnia się też w polskich mediach. Axel Springer kupił kilka miesięcy temu grupę Onet. Niemieccy inwestorzy skupują też państwowe obligacje.
9491400
1