MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Niedźwiedzie układają się do snu

17 grudnia 2002

Tatrzańskie niedźwiedzie jeszcze nie śpią, ale już układają się do zimowego snu. Pracownicy TPN, na podstawie obserwacji tych zwierząt przewidują, że tegoroczna zima może być bardzo sroga, bo niedźwiedzie mocno przytyły.

Zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego dr Zbigniew Krzan powiedział, że niedźwiedzica, która od wiosny nosi obrożę telemetryczną umożliwiającą śledzenie ruchu zwierzęcia, przed tygodniem zaszyła się w Dolinie Roztoki w Tatrach.

Niedźwiedzica układa się do snu i na pewno nie śpi, bo obserwujemy, że odbywa spacery w promieniu 100 - 200 m od gawry – powiedział naukowiec.

Pracownicy TPN obserwują ruchy zwierzęcia za pośrednictwem fal radiowych wysyłanych przez nadajnik umieszczony w obroży telemetrycznej na szyi niedźwiedzicy.

Pracownicy, którzy widzieli niedźwiedzicę, relacjonują z kolei, że jest ona bardzo gruba i porusza się ze znacznym trudem. Dwójka jej młodych też jest dobrze odżywiona. Może to świadczyć o tym, że będzie ciężka zima – dodał wicedyrektor parku.

Na razie w Tatrach trzymają silne mrozy, ale pokrywa śnieżna ma grubość od kilku do kilkunastu centymetrów. Zwykle niedźwiedzie zapadają w sen zimowy po dużych opadach śniegu, które utrudniają im wędrówkę.

Niedźwiedzica, która nosi obrożę jest osobnikiem synantropijnym, czyli nie wykazującym lęku przed człowiekiem i żerującym wśród ludzi. Z powodu swojego zachowania sprawia często wiele problemów pracownikom parku, którzy obawiają się zarówno o bezpieczeństwo turystów jak i samego zwierzęcia.

W przyszłym roku pracownicy TPN planują założyć obrożę telemetryczną drugiemu niedźwiedziowi. Tym razem ma to być samiec, żyjący w zupełnie dzikich warunkach i unikający kontaktów z ludźmi. Naukowcy chcą zbadać trasy jego wędrówek oraz zachowania, w celu porównania ich z trybem życia niedźwiedzicy.

W obrożę telemetryczną zostanie wyposażony także jeden ryś. Naukowcy chcą poznać zachowania tego gatunku, zwłaszcza jeśli chodzi o ewentualne wędrówki drapieżników za kozicami, które z racji małej liczebności do niedawna uważano za zagrożone wyginięciem.

W Tatrach Polskich żyje około 15 niedźwiedzi brunatnych.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę