Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niedobór wody tematem spotkania ministrów rolnictwa na Cyprze

12 września 2012
Reformując Wspólną Politykę Rolną UE musi poświęcić więcej uwagi takim zagadnieniom jak niedostatek wody w niektórych krajach i związane z tym problemy - apelował we wtorek do swych kolegów z krajów UE cypryjski minister rolnictwa Sofoklis Aletrasis w Nikozji.
"Rolnictwo niektórych państw Unii, szczególnie śródziemnomorskich, w ogóle nie istniałoby bez systemów irygacyjnych, dlatego UE potrzebuje spójniejszej, wydajniejszej, i przynoszącej większe rezultaty polityki w zakresie gospodarki wodnej" - powiedział Aletrasis na zakończenie nieformalnego posiedzenia ministrów rolnictwa UE, które odbyło się na Cyprze między 9 a 11 września.
Zmiany klimatyczne, niedostatek wody i związane z tym coraz częstsze zjawisko porzucania ziemi uprawnej były głównym tematem spotkania, z udziałem unijnego komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Daciana Ciolosa.
Według danych Komisji Europejskiej, około 11 proc. obywateli Unii (mieszkających na 17 proc. jej terytorium) ma problemy związane z niedoborem wody, spowodowane albo tymczasowym jej brakiem, na przykład w wyniku braku opadów, albo zapotrzebowaniem przewyższającyn zasoby wodne istniejące na danym obszarze. Takie problemy występują też na wyspiarskim Cyprze.
Według Ciolosa, w negocjacjach nt. reformy WPR, jakie są prowadzone w tej chwili zarówno na poziomie Rady UE jak i Parlamentu Europejskiego, ta tematyka będzie lepiej uwzględniona. Jednocześnie komisarz dodał, że przynajmniej niektóre z problemy kraje członkowskie będą mogły rozwiązać w ramach polityki rozwoju regionalnego.
"Ponieważ lepsza gospodarka wodna nie obejmuje tylko zagadnienia irygacji ale także takie aspekty jak ochrona środowiska czy inwestycje w infrastrukturę, kraje członkowskie będą mogły zbadać możliwość użycia nie tylko funduszy na rozwój obszarów wiejskich ale także funduszy strukturanych" - powiedział Ciolos.
Negocjacje w sprawie reformy WPR utknęły w miejscu w oczekiwaniu na koniec negocjacji w sprawie przyszłego budżetu UE, który określi, jakimi środkami UE będzie dysponować w latach 2014-2020 na wszystkie swoje działania, w tym wsparcie rolnictwa.
"Jesteśmy optimistami. Kiedy w rezultacie negocjacji na temat wieloletniego budżetu EU bedziemy znać liczby, to w listopadzie lub najpóźniej grudniu uda sie nam doprowadzić do sformułowania generalnej koncepcji reformy WPR" - powiedział Aletrasis.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę