Polska zajmuje obecnie trzecie miejsce wśród krajów europejskich pod względem kosztów korzystania z Internetu - wynika z raportu "Perspektywy polskiego rynku telekomunikacyjnego", przygotowanego przez Instytut III Rzeczpospolitej oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Połączenia internetowe są droższe tylko w dwóch krajach - na Węgrzech i w Turcji.
Porównanie przeprowadzone w sile nabywczej pieniądza pokazuje, że w Czechach i na Słowacji koszty korzystania z Internetu są - odpowiednio - o 30 i 34 proc. niższe niż w Polsce, a we wszystkich krajach Unii Europejskiej (z wyjątkiem Portugalii) - o ponad połowę. Najniższe koszty występują w Stanach Zjednoczonych, gdzie abonent płaci zryczałtowaną opłatę dostawcy usług internetowych i nie ponosi żadnych dodatkowych opłat za połączenia z Internetem.
Koszty dostępu do sieci są w Polsce także wysokie w ujęciu nominalnym (przy rynkowych kursach walut) - nasz kraj zajmuje pod tym względem również niechlubne trzecie miejsce. Korzystanie z Internetu kosztuje przeciętnego Polaka trzy razy drożej niż mieszkańca USA i ponad 3 razy drożej niż Greka.
Według szacunków Telekomunikacji Polskiej, liczba polskich internautów w 2003 r. wynosiła 10,6 mln, w tym dostęp do szybkiego Internetu miało około 450 tysięcy osób. Do końca 2006 r. z Internetu ma korzystać 20,8 mln osób.
Rząd zwróci się do Komisji Europejskiej o zwolnienie usług internetowych z podatku VAT - poinformował wczoraj rzecznik rządu Marcin Kaszuba.