Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niechlubne trzecie miejsce

10 marca 2004

Polska zajmuje obecnie trzecie miejsce wśród krajów europejskich pod względem kosztów korzystania z Internetu - wynika z raportu "Perspektywy polskiego rynku telekomunikacyjnego", przygotowanego przez Instytut III Rzeczpospolitej oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Połączenia internetowe są droższe tylko w dwóch krajach - na Węgrzech i w Turcji.

Porównanie przeprowadzone w sile nabywczej pieniądza pokazuje, że w Czechach i na Słowacji koszty korzystania z Internetu są - odpowiednio - o 30 i 34 proc. niższe niż w Polsce, a we wszystkich krajach Unii Europejskiej (z wyjątkiem Portugalii) - o ponad połowę. Najniższe koszty występują w Stanach Zjednoczonych, gdzie abonent płaci zryczałtowaną opłatę dostawcy usług internetowych i nie ponosi żadnych dodatkowych opłat za połączenia z Internetem.

Koszty dostępu do sieci są w Polsce także wysokie w ujęciu nominalnym (przy rynkowych kursach walut) - nasz kraj zajmuje pod tym względem również niechlubne trzecie miejsce. Korzystanie z Internetu kosztuje przeciętnego Polaka trzy razy drożej niż mieszkańca USA i ponad 3 razy drożej niż Greka.

Według szacunków Telekomunikacji Polskiej, liczba polskich internautów w 2003 r. wynosiła 10,6 mln, w tym dostęp do szybkiego Internetu miało około 450 tysięcy osób. Do końca 2006 r. z Internetu ma korzystać 20,8 mln osób.

Rząd zwróci się do Komisji Europejskiej o zwolnienie usług internetowych z podatku VAT - poinformował wczoraj rzecznik rządu Marcin Kaszuba.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę