Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niech Ci nigdy nie zabraknie wody, rąk i ziarna

20 sierpnia 2013
Kilkaset osób w tym miłośników sportów wodnych oraz historii młynarstwa żegnało zrekonstruowany po dziesiątkach lat wodny młyn pływający,  który odpłynął w niedzielę  18 sierpnia w południe w swój dziewiczy rejs z Borusowej koło Nowego Korczyna do Włocławka.
Przy przystani promowej zgromadziło się  wielu reporterów i widzów aby pożegnać niezwykłą jednostkę pływająca, która także miele ziarno na mąkę. Na nabrzeżu przystani promowej huknęła najstarsza w Polsce Orkiestra Dęta im. Króla Jana III Sobieskiego z Nowego Korczyna i Kapela „Działoszacy”.  Młyn jest własnością Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznego w Tokarni  a wykonali go w całości pasjonaci szkutnictwa, sportów wodnych i żeglugi z Klubu Wodnego Kon Tiki w Pińczowie przy wydatnym zaangażowaniu Stowarzyszenia Historyczno Kulturalnego z Chrobrza. Inspiracją budowy stało się opracowanie  Bogumiły Szurowej pt. „Młyny pływające na Nidzie i Wiśle w XVIII i XIX wieku w Kieleckiem” opublikowane w II tomie Kieleckiej Teki Skansenowskiej z 2002 roku. 

       
       


„Chleb jest twoim celem, miel zboże w swych żarnach, nazywam cię „Bździelem”, twym portem Tokarnia” – taką formułę wygłosiła matka chrzestna młyna– Aleksandra Imosa z Muzeum Wsi Kieleckiej i wrzuciła piękny wianek pod koło młyńskie „Bździela”. Dodała przy tym fragment poezji barda Ponidzia Wojciecha Belona : „Niech Ci nigdy nie zabraknie wody, rąk i ziarna”.  Rozległ się wystrzał armatni i goście honorowi, patroni i sponsorzy rejsu rozdawali widzom chleb upieczony z mąki zmielonej w żarnach „Bździela” Czynili to : europoseł Czesław Siekierski, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i wójt Nowego Korczyna Paweł Zagaja, którzy potem wraz z dyrektorem MWK Januszem Karpińskim i burmistrzem Pińczowa Włodzimierzem Badurakiem zaproszeni zostali na pokład „Bździela” w charakterze pasażerów, w pierwszym etapie rejsu.  
  Ważący około 6,5 tony „Bździel” powstał w Pińczowie i na tamtejszym zalewie przeszedł wszystkie próby techniczne.  Celem wyprawy, którą rozpoczął w niedzielne południe jest promocja Regionu Świętokrzyskiego, Muzeum Wsi Kieleckiej a przede wszystkim zdrowej żywności z naszego województwa w tym przetworów zbożowych. Młyn już w przeddzień rejsu odwiedzany był przez setki ciekawskich a czteroosobowa załoga złożona z wodniaków  „Kon Tiki” prezentowała proces mielenia ziarna i powstawania mąki bez udziału energii innej niż wodna.  W niedzielę w południe „Bździel” wyruszył z Borusowej.  Poziom wody w rzekach, w tym w Wiśle jest rekordowo niski. Młyn ma zanurzenie zaledwie 35 cm. i będzie eskortowany niemal na całej trasie. W poniedziałek zacumuje Szczucinie, we wtorek w Winnicy koło Połańca, w środę w Sandomierzu. 22 sierpnia  - w Kazimierzu Dolnym, a w niedzielę 25 sierpnia w Porcie Żerańskim w Warszawie. 28 sierpnia młyn powinien dopłynąć do Płocka, a następnego dnia do Włocławka. . Kapitanami będą na przemian bardzo doświadczeni wodniacy i budowniczowie jednostki - Maciej Nowacki i Piotr Siemiński – mówi Adam Ochwanowski – główny organizator rejsu.
Trasa rejsu:
17-18 sierpnia - Nowy Korczyn
18 sierpnia - Szczucin
19 sierpnia - Winnica k. Połańca
20 sierpnia - Sandomierz
21 sierpnia - Piotrawin
22 sierpnia - Kazimierz Dolny Nad Wisłą
23 sierpnia - Wargocin k. Kozienic
24 sierpnia - Góra Kalwaria
25 sierpnia - Warszawa
26 sierpnia - Warszawa
27 sierpnia - Wyszogród
28 sierpnia - Płock
29 sierpnia – Włocławek


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę