Kilkaset osób w tym miłośników sportów wodnych oraz historii młynarstwa żegnało zrekonstruowany po dziesiątkach lat wodny młyn pływający, który odpłynął w niedzielę 18 sierpnia w południe w swój dziewiczy rejs z Borusowej koło Nowego Korczyna do Włocławka.
Przy przystani promowej zgromadziło się wielu reporterów i widzów aby pożegnać niezwykłą jednostkę pływająca, która także miele ziarno na mąkę. Na nabrzeżu przystani promowej huknęła najstarsza w Polsce Orkiestra Dęta im. Króla Jana III Sobieskiego z Nowego Korczyna i Kapela „Działoszacy”. Młyn jest własnością Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznego w Tokarni a wykonali go w całości pasjonaci szkutnictwa, sportów wodnych i żeglugi z Klubu Wodnego Kon Tiki w Pińczowie przy wydatnym zaangażowaniu Stowarzyszenia Historyczno Kulturalnego z Chrobrza. Inspiracją budowy stało się opracowanie Bogumiły Szurowej pt. „Młyny pływające na Nidzie i Wiśle w XVIII i XIX wieku w Kieleckiem” opublikowane w II tomie Kieleckiej Teki Skansenowskiej z 2002 roku.
„Chleb jest twoim celem, miel zboże w swych żarnach, nazywam cię „Bździelem”, twym portem Tokarnia” – taką formułę wygłosiła matka chrzestna młyna– Aleksandra Imosa z Muzeum Wsi Kieleckiej i wrzuciła piękny wianek pod koło młyńskie „Bździela”. Dodała przy tym fragment poezji barda Ponidzia Wojciecha Belona : „Niech Ci nigdy nie zabraknie wody, rąk i ziarna”. Rozległ się wystrzał armatni i goście honorowi, patroni i sponsorzy rejsu rozdawali widzom chleb upieczony z mąki zmielonej w żarnach „Bździela” Czynili to : europoseł Czesław Siekierski, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i wójt Nowego Korczyna Paweł Zagaja, którzy potem wraz z dyrektorem MWK Januszem Karpińskim i burmistrzem Pińczowa Włodzimierzem Badurakiem zaproszeni zostali na pokład „Bździela” w charakterze pasażerów, w pierwszym etapie rejsu.
Ważący około 6,5 tony „Bździel” powstał w Pińczowie i na tamtejszym zalewie przeszedł wszystkie próby techniczne. Celem wyprawy, którą rozpoczął w niedzielne południe jest promocja Regionu Świętokrzyskiego, Muzeum Wsi Kieleckiej a przede wszystkim zdrowej żywności z naszego województwa w tym przetworów zbożowych. Młyn już w przeddzień rejsu odwiedzany był przez setki ciekawskich a czteroosobowa załoga złożona z wodniaków „Kon Tiki” prezentowała proces mielenia ziarna i powstawania mąki bez udziału energii innej niż wodna. W niedzielę w południe „Bździel” wyruszył z Borusowej. Poziom wody w rzekach, w tym w Wiśle jest rekordowo niski. Młyn ma zanurzenie zaledwie 35 cm. i będzie eskortowany niemal na całej trasie. W poniedziałek zacumuje Szczucinie, we wtorek w Winnicy koło Połańca, w środę w Sandomierzu. 22 sierpnia - w Kazimierzu Dolnym, a w niedzielę 25 sierpnia w Porcie Żerańskim w Warszawie. 28 sierpnia młyn powinien dopłynąć do Płocka, a następnego dnia do Włocławka. . Kapitanami będą na przemian bardzo doświadczeni wodniacy i budowniczowie jednostki - Maciej Nowacki i Piotr Siemiński – mówi Adam Ochwanowski – główny organizator rejsu.
Trasa rejsu:
17-18 sierpnia - Nowy Korczyn
18 sierpnia - Szczucin
19 sierpnia - Winnica k. Połańca
20 sierpnia - Sandomierz
21 sierpnia - Piotrawin
22 sierpnia - Kazimierz Dolny Nad Wisłą
23 sierpnia - Wargocin k. Kozienic
24 sierpnia - Góra Kalwaria
25 sierpnia - Warszawa
26 sierpnia - Warszawa
27 sierpnia - Wyszogród
28 sierpnia - Płock
29 sierpnia – Włocławek
6282833
1