Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niebezpieczny ,,cross compliance’’

21 czerwca 2006

Zdaniem działaczy Śląskiej Izby Rolniczej niebezpiecznym i trudnym do wprowadzenia w Polsce elementem Wspólnej Polityki Rolnej będzie przyjęta zasada wzajemnej zgodności, czyli "cross-compliance". Polega ona na uzależnieniu otrzymywania płatności bezpośrednich od spełnienia przez gospodarstwo określonych wymagań w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywności oraz dobrostanu zwierząt. Wymagania te będą wprowadzane sukcesywnie w latach 2005-2007. Ustalono, że przestrzeganie wymienionych warunków będzie sprawdzane w ramach nowego systemu kontroli administracyjnej.

- Oczywiście nie należy kwestionować konieczności przestrzegania przez gospodarstwa zasad ochrony środowiska, dbania o zdrowie ludzi i zwierząt poprzez produkcję bezpiecznej żywności oraz utrzymanie zwierząt w humanitarnych, odpowiadających wymaganiom poszczególnych gatunków warunkach. Jednak trzeba wyraźnie stwierdzić, że spełnienie powyższych warunków ze względów ekonomicznych będzie w polskich gospodarstwach bardzo trudne. Dostępne analizy ekonomiczne wskazują wyraźnie na znacznie niższy poziom zainwestowania polskich gospodarstw w stosunku do gospodarstw np. niemieckich czy francuskich i konieczność poniesienia znacznych nakładów na inwestycje w gospodarstwach, które pozwoliłyby na nawiązanie konkurencji z gospodarstwami towarowymi "starej" Unii. Środki możliwe do pozyskania ze wsparcia unijnego w ramach SOP i PROW, nawet przy pełnym ich wykorzystaniu w latach 2004-2006, będą niewystarczające dla zaspokojenia potrzeb inwestycyjnych wszystkich gospodarstw towarowych. Konieczne jest utrzymanie w znacznym wymiarze krajowego środka wsparcia w postaci preferencyjnych kredytów inwestycyjnych na modernizację gospodarstw – mówi Piotr Kufel, prezes Śląskiej Izby Rolniczej.

Reforma WPR nakłada na kraje członkowskie obowiązek wprowadzenia od 1 stycznia 2007 roku systemu doradztwa dla rolników korzystających z płatności. Doradztwo to dotyczyć będzie działalności gospodarstw w zakresie przestrzegania wymogów wynikających z zasady wzajemnej zgodności (cross-compliance). Funkcjonowanie tego doradztwa ma być wspierane w części przez Unię Europejską. Jednak jego utrzymanie może okazać się również dodatkowym obciążeniem dla rolników. Jako przykład przerzucania ciężarów związanych z funkcjonowaniem doradztwa na barki rolników może służyć przyjęta w Polsce w październiku 2004 roku Ustawa o jednostkach doradztwa rolniczego, która dopuszcza od 1 stycznia 2005 roku wprowadzenie pełnej odpłatności za usługi doradcze. Inne rozwiązania przyjęte w tej ustawie mogą prowadzić w prostej linii do prywatyzacji doradztwa i przejęcia jego majątku przez prywatne firmy, a tym samym pozbawienia rolników biedniejszych bezpłatnego lub taniego dostępu do usług doradczych, które winny być zapewnione przez państwo. Przyjęte rozwiązania ustawowe stoją wręcz w sprzeczności z duchem rozwiązań unijnych. Zakłada się bowiem utworzenie wręcz nowej struktury doradczej w Polsce, jako elementu administracji państwowej, uposażenie jej na majątku państwowym, zapewnienie finansowania budżetowego, a jednocześnie zagwarantowanie możliwości prawie nieograniczonego korzystania z pieniędzy rolników, którzy, tak jak to ma miejsce w krajach Unii Europejskiej, powinni być beneficjentami doradztwa. Zdaniem Piotra Kufla rozwiązania te nie pomagają również w wykorzystaniu potencjału doradczego Izb Rolniczych, jak ma to miejsce w wielu krajach Unii Europejskiej (Francja, Austria, Niemcy, Słowenia i inne).


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę