biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Niebezpiecznie niskie stany wielkopolskich rzek

24 czerwca 2003

W Warcie i jej dopływach poziom wody jest najniższy od 1993 roku. Szkodliwe tego skutki szybko odczują przyroda i gospodarka.

Wody w Warcie jest mało. Poznaniacy mogą ocenić to naocznie rury kolektorów ścieków, na przykład przy moście Przemysła I wystają o metr ponad zwierciadło wody. Obecnie w Poznaniu poziom Warty wynosi 132 cm. W krytycznym roku 1993 wynosił on 90 cm, co było absolutnym minimum w 50-leciu. Ścieków nie ubywa, więc ich stężenie w mniejszej ilości wody szybko zbliża się do krytycznego. 

Według hydrologów, nie jest jeszcze zagrożony przepływ nienaruszalny, czyli taka proporcja wody i zanieczyszczeń, poniżej której dochodzi do zagłady życia biologicznego. Stężenie zanieczyszczeń w rzekach jest jednak znacznie większe niż normalnie. Na niewielkich dopływach Warty może dochodzić nawet do masowego wymierania organizmów.

Ujęcia wodne nie są zagrożone, bowiem korzystają one głównie z wód głębinowych oraz gruntowych spod koryta rzek. W wielu miejscach może być problem z pozyskaniem wody do nawodnień rolniczych. 

Tylko dzisiaj otrzymaliśmy 46 zleceń od gmin wielkopolskich na ekspertyzy potwierdzające suszę – mówi dr Ryszard Farat, kierownik Zakładu Badań Regionalnych IMGW w Poznaniu. Mają one stanowić podstawę do ubiegania się o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, a co za tym idzie dotacji z budżetu państwa. W sumie zleceń takich nadesłano już ponad 100.


POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę