Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nie w całej Polsce jest sygnał z cyfrowych multipleksów

5 października 2012
Ponad 98 proc. zbadanych miejscowości bez problemu odbiera sygnał z cyfrowych multipleksów - wynika z pomiarów przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na terenie siedmiu województw.

Jak pokazał pomiar, dodatkowe działania w celu zapewnienia odbioru sygnału cyfrowego będą niezbędne tylko w 24 miejscowościach.

Ocenę możliwości odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej prowadzono na obszarach, gdzie w I i II etapie (w listopadzie br.) nastąpi wyłączenie analogowych stacji telewizyjnych. Jest to teren 505 gmin (łącznie 6 754 miejscowości) zamieszkałych przez ponad 6 mln osób.

Badania sygnału prowadzono od lipca do połowy września 2012 r. Wykonano blisko 8,4 tys. pomiarów. Łączny czas pomiarów to blisko 1,8 tys. godzin.

Pomiary przeprowadzono w 1 217 miejscowościach, co do których wcześniejsze analizy wskazywały, że mogą tam wystąpić problemy z sygnałem cyfrowym (np. miejscowości, które są na granicy zasięgu sygnału z nadajnika lub są zasłonięte przeszkodami terenowymi).

W 1 193 miejscowościach (98 proc. zbadanych) można już dziś bez problemu odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Jedynie w 24 miejscowościach odbiór sygnału jest warunkowo możliwy lub brak jest możliwości odbioru. Dotyczy to głównie miejscowości, w których do tej pory sygnał analogowej telewizji naziemnej nie mógł być odbierany lub jego odbiór był w znacznym stopniu utrudniony.

Odbiór warunkowy oznacza, że przy dobrych warunkach propagacji oraz zawieszeniu anteny odbiorczej na odpowiedniej wysokości odbiór sygnału będzie możliwy. Należy liczyć się jednak z możliwością występowania zakłóceń, takich jak klatkowanie obrazu, przerywanie odbioru lub zerwanie synchronizacji. UKE zaleca, by w miejscowościach, w których odbiór sygnału jest utrudniony, anteny montowano na zewnątrz budynków na wysokości przynajmniej 10 metrów.

Wyniki przeprowadzonego pomiaru zostaną przekazane nadawcom programów telewizyjnych i będą stanowiły wsparcie dla ewentualnych działań mających poprawić zasięg naziemnej telewizji cyfrowej np. poprzez zwiększenie mocy, zmianę częstotliwości, podniesienie anten nadawczych nadajników lub tzw. doświetlenia.

UKE przypomina, że w I etapie (7 listopada) sygnał analogowy z nadajników naziemnych wyłączony zostanie na obszarze województwa lubuskiego oraz w części gmin z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W II etapie (28 listopada) wyłączone zostaną nadajniki emitujące sygnał analogowy w województwie pomorskim oraz na terenie części gmin z województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Naziemna telewizja analogowa będzie wyłączana w siedmiu etapach, do 23 lipca 2013 r.

Na stronie internetowej UKE (www.uke.gov.pl) można znaleźć dokładny wykaz miejscowości, w których mogą wystąpić utrudnienia w odbiorze sygnału.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę