W Wilnie, 22 lipca 2013 r., spotkali się przewodniczący komisji do spraw rolnych parlamentów państw członkowskich Unii Europejskiej , aby dyskutować na temat reformy Wspólnej Polityki Rolnej i przyszłości drobnych gospodarstw rolnych. Spotkanie to miało miejsce się w Sejmie Republiki Litewskiej, w ramach sprawowanej obecnie przez Litwę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
- Waga tego spotkania wynika z faktu, że jest to pierwsza reforma WPR kształtowana razem z Parlamentem Europejskim, działającym jako pełnoprawny partner Rady Ministrów Rolnictwa. Moim zadaniem było zapoznanie uczestników spotkania z najważniejszymi zmianami w WPR. Mianowicie: płatności bezpośrednie będą trafiać do aktywnych rolników, rzeczywiście pracujących w gospodarstwie. Różnice w wysokości dopłat w poszczególnych krajach, oparte na tzw. kryteriach historycznych, będą stopniowo znoszone. Uproszczony system uprawnień do płatności (SAPS), będzie obowiązywał w krajach, które obecnie go stosują, do 2020 roku – mówi Czesław Siekierski, wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsiw Parlamencie Europejskim - We wszystkich krajach członkowskich powstanie obowiązkowy system wsparcia młodych rolników. Kluczowy element reformy- tzw. zazielenienie WPR - ma być bardziej elastyczny – powiązany z wielkością gospodarstwa oraz uwzględniający warunki geograficzne. Wspólna Organizacja Rynku ma wzmocnić pozycję rolników na rynku a jednym z zasadniczych celów reformy jest zniesienie niepotrzebnej biurokracji.
Zdaniem dr Czesława Siekierskiego pewne kwestie zapisane w uzgodnieniach Wieloletnich Ram Finansowych na szczycie UE wymagają jeszcze dalszych uzgodnień w ramach tzw. trialogu, tj. pomiędzy Radą UE, Parlamentem Europejskim a Komisją Europejską.