Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nie tylko o Wspólnej Polityce Rolnej

19 września 2008
W dniach 15 – 16 września w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ( w czasie Polagry Food) miało miejsce  33 już  spotkanie izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej .W obradach w charakterze obserwatorów uczestniczyła również delegacja  samorządu rolniczego Ukrainy.
 Przedstawiciele Izby Rolniczej Republiki Czeskiej, Słowackiej Izby Rolno – Spożywczej, Węgierskiej Izby Rolniczej , Krajowej Rady Izb Rolniczych  i Krajowej Izby rolniczej Ukrainy poinformowali się wzajemnie na temat przebiegu tegorocznych zbiorów podstawowych gatunków roślin uprawnych. Szeroko została omówiona sytuacja na rynku zbóż. Pomimo niższych zbiorów w niektórych krajach (Polska), na jednolitym rynku europejskim nastąpił znaczny wzrost podaży przy jednoczesnym spadku jakości oferowanego ziarna oraz spadku cen. Na obniżoną jakość zboża wpłynęły przede wszystkim niekorzystne warunki pogodowe tj. wiosenna susza oraz duża ilość opadów w miesiącach letnich. Dlatego też  uczestnicy rozmów uważają, że należy zwrócić szczególną uwagę na szybko zachodzące zmiany rynkowe w kontekście dyskusji nad likwidacją mechanizmów interwencyjnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Zdaniem izb rolniczych z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy należy szukać rozwiązań systemowych na poziomie Unii Europejskiej, które skutecznie zdejmowałyby ewentualne nadwyżki  rynkowe produktów rolniczych oraz niwelowały deficyty.
Omówiona została kwestia opłacalności sektora owoców w kontekście wzrostu kosztów środków do produkcji i bardzo niskich cen oferowanych za owoce. Szczególnie niekorzystne zmiany ekonomiczne w stosunku do roku 2007 obserwowane były u producentów owoców ( w szczególności wiśni i jabłek) w Polsce i na Węgrzech. Dlatego też uczestnicy spotkania wnioskują do Rządów oraz do Komisji Europejskiej za pośrednictwem COPA-COGECA o wypracowanie skutecznych rozwiązań rynkowych, których zadaniem byłoby zachowanie obecnego poziomu europejskiej produkcji owoców oraz ochrona producentów przed nieuczciwymi praktykami przetwórców.

Przedstawiciele izb rolniczych uczestniczący w spotkaniu podzielili się również informacjami na temat zmian zachodzących w produkcji zwierzęcej w poszczególnych krajach. Zauważalna jest tendencja spadkowa w pogłowiu gatunków, których opłacalność chowu skorelowana jest bezpośrednio z cenami pasz białkowych. Duże spadki zaobserwowane zostały zwłaszcza w pogłowiu loch, co będzie miało duży wpływ na wielkość produkcji również w następnym roku.

Odnosząc się do obserwowanych zmian klimatycznych, jak również występujących coraz częściej ekstremalnych zjawisk atmosferycznych i anomalii pogodowych, mających bezpośredni i negatywny wpływ na produkcję rolną, uczestnicy rozmów wyrażają swoje poparcie dla uruchomienia skutecznego mechanizmu pomocy finansowej gospodarstwom dotkniętym przez kataklizmy. Przedstawiciele izb rolniczych V4 uważają, że narzędzie takie powinno mieć wspólnotowy charakter, stanowiąc nierozerwalną część zadań realizowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Dyskutując nad działaniami przewodniczącej obecnie Unii Europejskiej prezydencji francuskiej w kontekście przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, uczestnicy spotkania zgodnie wyrażają przekonanie, iż obrane przez Francję priorytety tj. zachowanie odpowiedniego poziomu dochodowości rolników, zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, aktywne uczestnictwo UE w światowej równowadze żywnościowej, udział w walce ze zmianami klimatycznymi i o poprawę stanu środowiska naturalnego, są zgodne z oczekiwaniami zarówno konsumentów jak i producentów żywności i powinny mieć kontynuację w działaniach kolejnej po francuskiej prezydencji Republiki Czeskiej.
Natomiast po przeanalizowaniu informacji na temat aktualnego stanu wdrażania działań zapisanych w programach rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013 roku w poszczególnych krajach, uczestnicy spotkania jednogłośnie apelują do instytucji zarządzających oraz wdrażających o intensyfikację prac związanych z wdrażaniem pomocy finansowej przyznawanej w ramach programów i możliwe jak najszybsze uruchomienie dotychczas nie realizowanych działań.
Dyskutowano również na temat uczestnictwa przedstawicieli izb rolniczych Republiki Czeskiej, Słowacji, Węgier oraz Polski w zaplanowanym na 30 września – 1 października 2008 roku Kongresie Europejskich Rolników organizowany przez COPA-COGECA w Brukseli.
Ustalono, że tematem kolejnego spotkania, które zaplanowano wiosną 2009 roku będą zmiany w polityce rolnej Unii Europejskiej po 2013 roku.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę