Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Rady (WE) 1698/05 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), Polska przygotowuje Krajowy Plan Strategiczny oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Prace nad przygotowaniem Krajowego Planu Strategicznego jak również Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 prowadzone są równolegle.
- W trakcie prac nad PROW 2007 – 2013 od września 2005 r. do marca 2006 r. zgłoszono szereg uwag dotyczących zakresu wsparcia w ramach nowego okresu programowania. Wszystkie nadesłane uwagi były przedmiotem analiz zespołów roboczych powołanych do opracowania poszczególnych instrumentów, i w miarę zasadności uwzględniane, biorąc pod uwagę możliwości finansowe, wdrożeniowe oraz zakres wsparcia z EFRROW opisany w Rozporządzeniu Rady (WE) 1698/2005. Obecnie projekt zawiera działania, wybrane na podstawie uzgodnień krajowych projektu z września 2005 r. oraz uwzględniając z jednej strony potrzeby i oczekiwania społeczne, a z drugiej możliwości wdrożeniowe wszystkich instrumentów, jak również planowane alokacje finansowe na lata 2007 - 2013 (ok. 12 mld euro ze środków EFRROW) – mówi Marek Chrapek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Na podstawie wstępnych założeń i liczby działań oszacowano budżet PROW 2007 – 2013 na poziomie ok. 16,8 mld euro (ok. 14,4 mld euro ze środków EFRROW). Zgodnie ze wstępnymi szacunkami wysokości alokacji na lata 2007 -2013 ze środków EFRROW, po przedstawieniu propozycji Prezydencji Brytyjskiej, kwota ta wyniesie dla Polski blisko 12 mld euro, oznacza konieczność zmniejszenia wstępnie założonej alokacji dla poszczególnych działań. Wstępnie do realizacji w ramach PROW na lata 2007 – 2013 wybrano następujące działania: Szkolenia zawodowe i akcje informacyjne dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie, ułatwienie startu młodym rolnikom, renty strukturalne, modernizacja gospodarstw rolnych, zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej, poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa, wznowienie potencjału produkcji rolniczej zniszczonej przez klęski żywiołowe oraz wprowadzenie działań zapobiegawczych.
Ponadto uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności, działania informacyjne i promocyjne, wsparcie gospodarstw niskotowarowych, grupy producentów rolnych, korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów ,wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, płatności dla obszarów NATURA 2000 oraz związane z wdrażaniem dyrektywy 2000/60/WE, program rolnośrodowiskowy oraz Inwestycje nieprodukcyjne, poprawa dobrostanu zwierząt, zalesianie gruntów rolnych oraz Zalesianie gruntów innych niż rolnicze, płatności leśnośrodowiskowe oraz na obszarach leśnych NATURA 2000, odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy i wprowadzenie odpowiednich instrumentów zapobiegawczych, różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskich, odnowa i rozwój wsi, Leader, Pomoc techniczna.
Przewiduje się, że w kwietniu 2006 roku Krajowy Plan Strategiczny i Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 zostanie oficjalnie przekazany do negocjacji z Komisją Europejską.