Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nie możemy pozwolić, aby handlarze nabijali swoje kieszenie kosztem rolników

9 sierpnia 2013
Zachodniopomorska Izba Rolnicza wystąpiła do Małgorzaty Krasnodębskiej – Tomkiel, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o sprawdzenie czy podmioty zajmujące się skupem zbóż i nie zawarły ,,zmowy cenowej’’ i a jeśli tak jest  - to wyciągniecie wobec nich stosowanych konsekwencji.
W ocenie ZIR tak drastyczny spadek cen zbóż jest podyktowany tylko i wyłącznie ,,zmową cenową’’, zawartą miedzy właścicielami podmiotów skupowych co bowiem stało się tak niepokojącego, że ceny zbóż tak gwałtowanie powędrowały w dół. Przecież jak argumentuje ZIR wyjątkowo mroźna i długa zima, utrzymująca się na terenie całego kraju, nie mogła spowodować wydajniejszych plonów od tych ubiegłorocznych. Czy zmniejszyło się zapotrzebowanie na ziarno u przetwórców i konsumentów  ?. Także nie . A zatem jedynym racjonalnym powodem dla którego ceny pszenicy i rzepaku są tak niskie jest argument o ,,zmowie cenowej’’.
- Polscy rolnicy i tak są już krzywdzeni. Pod względem dopłat bezpośrednich i innej pomocy świadczonej przez centralne instytucje krajowe, nie możemy się równać z producentami  rolnymi tzw. starej Unii. Rozumiemy, że Europę i Świat dotknął kryzys gospodarczy. Ale dlaczego skutki tego kryzysu musza odczuwać tak boleśnie polscy w tym zachodniopomorscy rolnicy ? Nie możemy pozwolić, aby właściciele punktów skupu zbóż i wszelkiej maści handlarze nabijali swoje kieszenie kosztem ciężkiej rolniczej pracy  - mówi Julina Sierpiński , prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę