Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nie mają siły pracować, oddają gospodarstwa

14 sierpnia 2006

Będzie ponad 56 tysięcy rolników mniej. Tylu gospodarzy zdecydowało się przejść na unijne renty. Termin składania wniosków upłynął z końcem lipca.

Renty strukturalne wymyślono w Brukseli, by zapobiec rozdrabnianiu gospodarstw i przyspieszyć wymianę pokoleniową na wsi.

Może się o nią starać każdy rolnik, który skończył 55 lat, co najmniej dziesięć lat prowadzi gospodarstwo i zobowiąże się je przekazać następcy lub na cele nierolnicze, np. zalesienie. W Polsce na renty strukturalne przeznaczono 500 mln euro (ok. 2 mld zł).

Na decyzję był czas do końca lipca i wydaje się, że polscy gospodarze nie przespali szansy.

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ich w ciągu dwóch lat 56 054 wniosków. Średnie przekazywane gospodarstwo ma prawie 8 ha.

Każdy rolnik dostanie średnio 1560 złotych miesięcznej renty. Agencja pozytywnie zaopiniowała już ponad 45 tys. wniosków od ponad 40 tys. gospodarzy i przekazała im renty na kwotę około 900 milionów złotych.

Najwięcej chętnych jest na Mazowszu (9936 wniosków), w Łódzkiem (6095) i na Lubelszczyźnie (5567). Najmniej wniosków złożyli rolnicy z Lubuskiego (574).

61-letni dziś Michał Kokoszko ze Stanclewa na Warmii wystąpił o unijną rentę już w 2004 r.

- Nie miałem już siły pracować. Całe moje życie upłynęło na gospodarstwie. Praca bardzo ciężka, fizyczna, palce mam obcięte przez maszynę, naderwane plecy. Nasze 30 ha ziemi przejąłem po ojcu. Teraz przekazałem je synowi - opowiada Michał Kokoszko.

Stanisława Skiba z Piszewa sprzedała swoje 20 ha, aby móc wystąpić o rentę: - Lata już przyszły, dzieci nie chciały na roli zostać. Gospodarstwo kupił sąsiad. Za otrzymane pieniądze kupiliśmy mieszkanie w pobliskich Jezioranach i tam się przeprowadzamy. Na stare lata zaznamy trochę odpoczynku - tłumaczy.

Renty będą wypłacane do uzyskania przez rolnika praw emerytalnych. Nie wiadomo jeszcze, kiedy agencja zacznie przyjmować wnioski o renty z puli pieniędzy na lata 2007 - 2013.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pieniędzy ma być mniej, więc renty będą prawdopodobnie niższe niż teraz.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę